4 Şubat 2021’den bu güne: Avrupa kentlerinde Şengal protestosu

Avrupa’nın birçok kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Kazımi hükümet güçlerinin Şengal’e yönelik saldırı, kuşatma ve tehditlerine karşı alanlara çıkarak protesto gösterileri düzenledi.

Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen eylemlerle, Kazımi hükümetine bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı protesto edildi.

Almanya’nın Hannover kentinde Alman polisinin provokasyonlarına rağmen Şengal’e saldırılar protesto edildi.

Hannover Demokratik Halk Meclisi, Celle Êzidî Meclisi, ATİK Hannover, Womend-Defend-Rojava ve NAV-YEK temsilcilerinin de katılımıyla Hannover Hauptbahnhof önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları, bir dakikalık saygı duruşuyla ardından mitingi başlattı.

Alman polisleri, keyfi olarak YPG bayraklarını gerekçe göstererek zorla toplama girişiminde bulundu. Buna izin vermeyen Kürdistanlılardan 4’ü gözaltına alındı.

Mitingde kitle adına konuşan Halil Güler, “Ne olursa olsun bu saldırılara karşı dik duracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Direnmek bizim görevimizdir” dedi. Eylemde sık sık “Bijî berxwedana gerîla”, “Bi can bi xwîn em bi re ne ey Serok” sloganları atıldı.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde Roza Kadın Meclisi öncülüğünde Luisenplatz’da bir araya gelen bir grup Şengal’e yapılan saldırılara karşı Almanya’nın işbirliğini sesiz bir eylemle protesto etti.

LORIENT

ANFNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir