4 şubat 2021’den bu güne: BMG’nin eyleminde mahalle sakinleri gözaltılara engel oldu

İSTANBUL – BMG’nin Esenyurtta’ki eylemine yönelik polis saldırısında mahalle sakinleri eylemcilerin gözaltına alınmasına engel oldu.

1 Mayıs 1977’de katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla sabah saatlerinden itibaren Taksim’e çıkmak isteyen 212 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Taksim Meydanı’ndan sonra birçok alanda tüm engellemelere rağmen sokağa çıkan eylemciler, 1 Mayıs’ı kutladı.

‘Kürt ulusuna yönelik imha ve inkar politikalarına karşı sokaktayız’

Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) Taksim’den sonra bir diğer adresi Esenyurt oldu. “Biji Yek Gulan” pankartı ve “Hak kazanılmaz alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganları ile mahallede yürüyüş yapan kitle “Kürt ulusuna yönelik imha ve inkar politikaları ile belediyelerine kayyım atanların sesi olmak için sokaklardayız. HDP’ye kapatma davası açan, halkın örgütlenme hakkını gasp eden faşizme karşı 1 Mayıs’ta sokaktayız” dedi. Bu sırada eylemcilere yönelik polis saldırısı gerçekleşti.

Saldırıya karşı eylemcilerin etrafını kuşatan mahalle sakinleri “yuh” nidalarıyla polise tepki gösterdi. Mahalle sakinleri polislerin gözaltı yapmasına engel olurken eyleme destek verdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir