Ankara’da BMG’den 18 Mayıs anma etkinliği

Ankara’da İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs ayı şehitleri BMG’nin düzenlediği bir etkinlik ile anıldı.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) Ankara’da “İbrahim Kaypakkaya ve Mayıs Şehitleri Mücadelemizde Yaşıyor” şiarlı bir anma etkinliği düzenledi.

Saygı duruşu ve şiirle açılan anma töreni BMG’nin hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Sinevizyonun ardından BMG adına yapılan açıklamada, “Kaypakkaya ve Dörtleri Birleşik Mücadelemizde Yaşatacagız!  Şehîdên Gulanê Nemir in!” diyerek,  “Bugün mirasçısı ve sürdürücüsü olduğumuz Türkiye-Kürdistan devrimci hareketinin ilk tohumları devrimci önderlerimiz Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya tarafından atıldı.  Faşizm, devrimci, yurtsever hareketimizin önderlerini katletti ancak fikirlerini ve mücadelelerini yok edemedi; ardılları miraslarına sahip çıkarak mücadeleyi bugünlere taşıdı.” dedi.

Açıklamada, “Türk devletinin bugün Gezi İsyanından intikam alma ve ezilenlere gözdağı verme refleksiyle verdiği cezalara, Medya Savunma Alanlarına yönelik işgal saldırılarına, azgın bir sömürüyü yaşama geçirerek ezilenleri karanlığa mahkum etmek isteyen politikalarına karşı Mayıs şehitleri, direnişimizin, mücadelemizin, ilham ve güç kaynağıdır!” denildi.

Açıklamada, “İbrahim Kaypakkaya ve dörtler şahsında, Mayıs ayında ölümsüzleşen tüm devrimci önderler, özgür bir geleceğe olan inancımızın ve devrime olan bağlılığımızın adıdır.” denildi.

Anma Amed Zindanları tanıklarından Mehmet Veysel Temel’in konuşmasıyla devam etti.

Temel Kürtçe olarak gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bize Türkçe konuşmak dayatılıyordu. Ana dilimiz kesinlikle yasaktı, ailelerimizle ana dilimizde görüş yapamıyorduk! Havalandırma dedikleri askeri eğitim ve Türkleştirme seanslarıydı. Orda İstiklal Marşı okutulurdu. … Hapishaneye girdiğimde daha çocuktum, çok ağır işkencelerden geçtik!

O kadar ağırdı ki, Esat Oktay Yıldıran özellikle işkencelere katılır ve bundan da zevk alırdı! Dörtler tüm hapishanenin teslim alındığı bir dönemde, o tekrar uyanış eylemlerini gerçekleştirdikten ve bedenlerini ateşe verdikten sonra tutsaklar tekrar direnişe geçerek dayatmaları kabul etmemeye ve işkencelere karşı daha sağlam durmaya başladılar! …. Ben sözlerimi bitirirken son olarak şunu söyleyebilirim, bizim mücadelemiz Türkler, Kürtler, Ermeniler, Lazlar ve tüm mazlum halklar içindir. Devrimci önderler hepimizin önderidir. Biz kardeşiz ve bunu asla değiştiremeyecekler!” dedi.

Daha sonra katılımcılara verilen sözlerin ardından anma töreni sona erdi.

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir