BMG İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer’i andı

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), 18 Mayıs 1973 tarihinde Amed zindanında katledilen İbrahim Kaypakkaya, 18 Mayıs 1977’de katledilen Haki Karer ile 18 Mayıs 1982 tarihinde Diyarbakır Hapishanesi’nde bedenlerini ateşe veren Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin’i andı.
HDP Bağcılar ilçe binasında yapılan etkinlik saygı duruşu ile başladı.
BMG adına konuşma yapan Mürüvet Küçük, “Türkiye devrimci hareketinin kurucu önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, ’71 kopuşunu aynı zamanda Kemalizm’den kopuşla daha ileriye taşıyan bir önderimizdir. O Kürt ulusunun bir ulus olduğunu ayrılma hakkı da dahil kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu savunarak Türkiye devrimci hareketinin de Kürt Özgürlük Hareketi’nin de aslında önüne yeni bir düzlem koymuş oldu.” dedi.
Mürüvet Küçük, ölümsüzlerin yaratmış olduğu değerlerin Birleşik Mücadele Güçleri’nin hedefi olduğunu belirtti.
Partizan temsilcisi ise “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya düşüncelerinin temellerini attıktan sonra sadece 13 aylık bir yaşam pratiği oldu. Ve 13 aylık yaşam pratiğinin 3 aylık dönemi, 90 günü işkencede geçti. Bu 13 ay Türk devletinin aradan geçen 49 yıl olmasına rağmen resmine, inancına, düşüncesine bir saldırıya dönüştü” diye konuştu.
Sosyalist Meclisler Federasyonu Temsilcisi ise şunları söyledi: “71 devrimci çıkışının içinden İbrahim Kaypakkaya yoldaş, aynı zamanda nitelik olarak ’71 devrimci çıkışını da aşarak bir kopuş gerçekleştirdi. Başta uluslararası alanda yaşanan ideolojik saflaşmada takındığı net tutum olmak üzere, ortaya koyduğu bütünlüklü temel görüşlerle coğrafyamızda Kaypakkaya yoldaş ’71 devrimci kopuşu içinde kopuş gerçekleştirerek proleter devrimci çizgiyi bayraklaştırmıştır.”
Demokratik Bölgeler Partisi adına yapılan konuşmada da, Mayıs şehitlerinin birleşik mücadelenin mayası olduğu belirtildi, birleşik direnişi büyütme çağrısı yapıldı.
Konuşmaların ardından etkinlik müzik ve şiir dinletileri ile sona erdi.

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir