Adalet Nöbeti’nde işkence gören anneler hakkında dava

İSTANBUL – Bakırköy Adliyesi önünde gerçekleştirdikleri Adalet Nöbeti’nin 4’üncü haftasında işkence ile gözaltına alınan tutsak yakınları Cemile Karakaş ve Fince Akman hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hasta ve infazları yakılan tutsaklar için ailelerinin Diyarbakır, Van, İzmir ve İstanbul’da başlattıkları Adalet Nöbetleri ayları geride bıraktı. Özellikle İstanbul’da tutsak yakınları her hafta maruz kaldıkları polis işkencesine rağmen 14 haftadır Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi ve Bakırköy Adliyesi önüne çıkarak taleplerini dile getiriyor.

Haklarında dava açıldı

Bakırköy Adliyesi önünde 4’üncü haftalarında sürdürdükleri Adalet Nöbeti’nde işkence ile gözaltına alınan Afyon T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen ve tek kişilik koğuşta tutulan tutsak Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş ve Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

‘Uyarı yapılmadı’

İddianamede Cemile ve Fince’nin emniyette yaptığı savunmalara yer verildi. Fince savunmasında, hasta tutsak olan oğlu ve diğer tutsakların cezaevinde cenazesinin çıkmaması için Adalet Nöbeti tuttuğunu ancak polislerin uyarı yapmadan kendilerini gözaltına aldığını dile getirerek, isnat edilen suçlamaları kabul etmedi. Cemile ise savunmasında, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini dile getirmek için adliye önünde Adalet Nöbeti gerçekleştirdiklerini ancak polislerin uyarı yapmadan zorla gözaltına aldığını söyleyerek üzerine atılı suçları kabul etmedi.

Ceza istendi

Savcılık değerlendirmesinde, Bakırköy Kaymakamlığı tarafından 29 Mart tarihinde verilen kararda 31 Mart ve 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen eylemin yasaklandığını ve tutsak yakınlarının gerçekleşen ikazlara karşı eylemlerini sonlandırmadığını iddia ederek “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu 32/1’nci (Kanuna aykırı toplantı veya yürüyüşlere silahsız olarak katılanlar emir ve ihtardan sonra kendiliğinden dağılmazlar ve hükümet kuvvetleri tarafından zorla dağıtılırsa, bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis ve beş bin liradan otuz bin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır) maddesine muhalefet” suçlamasından cezalandırılmalarını istedi.

İlk duruşma 8 Kasım’da

Hazırlanan iddianame Bakırköy 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 8 Kasım tarihinde görülecek.

Rozerin Gültekin

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir