Dilşat Canbaz’dan İçişleri Bakanı Soylu’ya: Kayseri GGM’deki kötü muameleyle ilgili soruşturma açıldı mı?

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz son süreçte sığınmacılara yönelik işkence ve kötü muameleyle gündedeme gelen Kayseri Geri Gönderme Merkezi’ne ilişkin soru önergesi verdi. Canbaz, “Kayseri Geri Gönderme Merkezi hakkında gündeme gelen kötü muamele iddialarıyla ilgili Bakanlığınız tarafından yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz son süreçte sığınmacılara yönelik işkence ve kötü muameleyle gündedeme gelen Kayseri Geri Gönderme Merkezi’ne ilişkin soru önergesi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına verilen soru önergesinde, “Kayseri Geri Gönderme Merkezi sığınmacı intiharları ve kötü muamele iddiaları ile gündeme gelmektedir. Sosyal medyaya ve basına yansıyan son görüntülerde merkezde bulunan sığınmacıların yerde hijyenik olmayacak şekilde bekletildiği, alanda bulunan kamu görevlileri tarafından hakarete uğradıkları görülmektedir” denildi.

Canbaz verdiği soru önergesinde Soylu’ya şu soruları sordu;

  1. Kayseri Geri Gönderme Merkezi hakkında gündeme gelen kötü muamele iddialarıyla ilgili Bakanlığınız tarafından yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?
  2. Bu geri gönderme merkeziyle ilgili, Bakanlığınıza bugüne kadar toplam kaç şikâyet başvurusu yapılmıştır?
  3. İlgili merkez en son ne zaman denetlenmiştir?
  4. Kötü muamele iddialarıyla ilgili Bakanlığınız tarafından toplam kaç kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmıştır? Bunların görev dağılımları nedir?

Kayseri Geri Gönderme Merkezi’ni demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının denetimine açma konusunda herhangi bir planlamanız mevcut mudur?

Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir