ESP’ye yönelik komplo saldırısı Meclis gündeminde

ESP’ye yönelik komplo saldırılarına ilişkin Soylu’nun yanıtlaması üzerine soru önergesi veren HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Bakanlığınız, ESP yöneticilerine ve üyelerine yönelik hiçbir gerekçeye dayanmayan, keyfi operasyonlar düzenlemeye son verecek midir” diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri ve üyelerine yönelik komplo saldırıları, gözlatı ve hastanedeki işkence ile medyada yaratılmak istenen algı operasyonuna ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

18 Ağustos 2022 tarihinde, ESP SKM MYK üyeleri; Deniz Aktaş ve Ebru Yiğit ile Mert Unay ve Nurcan Güllübudak 02.00 saatlerinde İstanbul Gazi Mahallesi’nde misafir kaldıkları Güllübudak’ın evine yapılan baskında gözaltına alındı, gözaltı sırasında kameralar kapatıldı, sosyalistler nezarette ve götürüldükleri sağlık kontrolünde işkenceye uğradı. Sosyalistler bir itirafçının yalan beyanları üzerine tutsak edilen sosyalistler

HDP Milletvekili Murat Çepni, Soylu’nun yanıtlaması için şu soruları yöneltti:
🔹 “İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi yaklaşık 24 saat boyunca gözaltıları neden kabul etmemiştir? Avukatlara ve yakınlarına neden bilgi verilmemiştir? Hukuk devleti olmanın ilkelerine aykırı işleyiş hakkında açıklamanız olacak mıdır?
🔹 Gözaltına alınanların, nezaret girişinde, erkek polislerin de eşlik ettiği çıplak aramaya maruz kaldıkları iddiaları için açıklamanız olacak mıdır? Anayasa Mahkemesinin ağır hak ihlali kararı verdiği çıplak aramayı yapan görevliler için soruşturma açılacak mıdır?
🔹 Gözaltına alındıkları evde, arama neden kamerasız yapılmıştır? Eve bomba imha ekipleri neden çağrılmıştır? Evde neden hazirun bulundurulmamıştır? Gözaltına alınanların aramaya eşlik etmesine neden izin verilmemiştir?
🔹 Polisin, komplo kurmak ve delil üretme için aramayı kamerasız biçimde yaptığı ve
hazirun bulundurmadığı iddialarına ilişkin açıklamanız var mıdır?
🔹 ESP’nin, ‘Partimize dönük her gözaltı saldırısı, istihbarat ağı ve yandaş medya ile algı operasyonuna dönüştürülmektedir. İtirafçı, gizli tanık ifadeleri ile partimiz kriminalize edilmektedir. Her söylemimiz, eylemimiz yasadışı ilan edilmektedir. Omuzladığımız her cenazeye saldırılmaktadır. Daha geçtiğimiz hafta Gazi Mahallesi’nde fiili OHAL ilan edilerek, tüm mahalle abluka altına alınmıştır. Tüm bu saldırıları tam bir merkezilikle, sistematik biçimde yürüten emniyet; komplo saldırısına bir yenisini ekleme hazırlığındadır’ iddialarına ilişkin açıklamanız var mıdır?
🔹 MYK üyeleri Ebru Yiğit ve Deniz Aktaş ile Mert Unay’ın evlerinin, gözaltına alınmalarından sonra basılmasının gerekçesi nedir? Bu durumun hukuki dayanağı var mıdır?
🔹 Sosyalistlere, 21 Ağustos 2022 tarihinde götürüldükleri Bayrampaşa Devlet Hastanesi Covid servisinde yere yatırılarak işkence yapıldığı iddialarına ilişkin araştırma yapacak mısınız? İşkence yaptıkları iddia edilen göreviler hakkında soruşturma açacak mısınız?
🔹 Bakanlığınız, ESP yöneticilerine ve üyelerine yönelik hiçbir gerekçeye dayanmayan, keyfi operasyonlar düzenlemeye son verecek midir?”

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir