HDP: Bizler kazanacağız, darbeciler kaybedecek

DEP’e yönelik 2 Mart 1994 darbesinin yıl dönümünde aynı söylem ve ezberlerle HDP’li Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırıldığını belirten HDP, “Bizler de bu direnişi ve onurlu duruşu sonuna kadar devam ettireceğiz. Bizler kazanacağız, darbeciler kaybedecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 2 Mart darbesinin 28. yılında yaptığı açıklama ile aynı zihniyetle Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırıldığını kaydetti.

DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı ve tarihe “2 Mart darbesi” olarak geçen demokratik siyasete yönelik saldırının üzerinden 28 yıl geçtiği anımsatılan açıklamada, “Türkiye’nin en temel ve kadim sorunu olan Kürt sorununa yönelik ezberlerin dışında çözüm önerileri sundukları; savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, inkara karşı hakikati savundukları için 28 yıl önce Kürt milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak bileklerine kelepçe vuruldu. Bu yaklaşım ne o tarihte sorunu çözdü ne de sonrasında; aksine sorunları derinleştirdi ve utanç olarak tarihe geçti” denildi.

Kürt halkının iradesini “terörist” olarak nitelendiren 90’lı yılların karanlık ruhun bugün de sürdüğü kaydedilen açıklamada, “Aradan geçen 28 yılda iktidarların Kürtlere bakışında ve Kürt halkı ve siyasi temsilcilerine yönelik saldırılarında ne yazık ki hiçbir değişiklik olmadı. Aksine çok daha düşmanlık ve nefret dolu yöntemlerle demokratik siyaseti hedef alan saldırılar devam ettiriliyor. Tam da 2 Mart darbesinin 28. yıl dönümünde aynı söylem ve ezberlerle Diyarbakır Milletvekilimiz Semra Güzel’in milletvekilliği düşürüldü. 90’lı yıllarda bu ülkeye reva görülen utanç bir kez daha yaşatıldı. Çiller iktidarının yerini AKP aldı. 1994’te DEP’lilerin, 4 Kasım 2016’da o dönem ki eş genel başkanlarımız ve milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırmak için sıraya giren muhalefet de bugün Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması için sıraya girdi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Bizler 2 Mart darbesi ve dün akşam Meclis’te yaşatılan darbe de dahil tüm sivil ve askeri darbeleri lanetliyoruz. Dün Leyla Zana, Ahmet Türk, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak boyun eğmedi, bugün de cezaevindeki yoldaşlarımız aynı onurlu ve kararlı tutumu sürdürüyor. Bizler de bu direnişi ve onurlu duruşu sonuna kadar devam ettireceğiz. Bizler kazanacağız, darbeciler kaybedecek.”

Kaynak: Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir