10 Ekim Davası’nda verilen cezalar onandı

ANKARA – Yargıtay, 10 Ekim Davası’nda yargılanan ve ceza alan DAİŞ’lilerin cezalarını onayladı, mitinge katılan kurumların temyiz başvurusunu ise “doğrudan zarar görme” olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Yargıtay 10 Ekim mitinginde üyeleri hayatın kaybeden veya yaralanan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL- SEN), Türk Tabipler Birliği (TTB), Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), İnsan Hakları Derneği (İHD), 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Birleşik Taşımacılık Çalışma Sendikası (BTS), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Büro Emekçileri Sendikası (BES), Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası ve İnşaat İşçileri Sendikası temyiz yetkisi olmadığını savunarak, ret kararı verdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanık Yakup Yıldırım hakkındaki ceza kararının bozularak beraat kararı verilmesi yönündeki görüşüne ise katılmadığını belirtti.

CEZALARI DÜZELTEREK ONADI

Sanıklar Abdülmubtalip Demir, Burak Ormanoğlu, Hacı Ali Durmaz, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Talha Güneş ve Yakub Şahin, sanık İbrahim Halil Alçay’ın eşi hakkında ise teknik bir düzeltme yapıldı. Yargıtay, “kasten öldürmeye teşebbüs etme suçundan mahkûmiyet hükmü kurulurken tayin edilen temel ceza üzerinden 3713 sayılı Kanunun 5/1. maddesi gereğince yarı oranında artırım yapıldıktan sonra TCK’nın 35/2. maddesi uyarınca indirim yapılması gerektiğinin gözetilmemesi” nedeniyle “Sanıkların eylemi teşebbüs aşamasında kaldığından TCK’nın 35/2. maddesi uyarınca takdiren ve teşdiden sanıkların ayrı ayrı 379 kez 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına” ibaresinin eklenmesiyle kararı onadı.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ GÖRÜLMEDİ

Örgüt yöneticiliğinden ceza alan ve firari sanıkların yönünden devam eden dosyada “insanlığa karşı işlenen suçlar”dan yargılanmaya devam eden Erman Ekici hakkında verilen karar ise “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan yargılanması gerektiği oldu. Bu yönde bozma kararı veren Yargıtay, Erman Ekici hakkındaki diğer dosyaların “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla birleştirilmesi yönünde karar verdi. Kararda sanık Erman Ekici hakkında verilen ceza miktarı, mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçirilen süre dikkate alınarak tahliye talebinin reddine karar verildi.

‘FAİLLERİN BİR KISMI SERBEST KALABİLECEK’

Karara ilişkin 10 Ekim Ankara Katliamı Davası sanal medya hesabından yapılan açıklamada, “Taleplerimizin hepsinin reddine karar veren Yargıtay, sanık Erman Ekici yönünden, firari dosyadaki yargılamasıyla birleştirilmesi gerektiğini ifade ederek kararı bozdu. Diğer sanıklar yönünden ise karar onandı. Şartlı salıverme hükümleri uygulanacak olursa #10EkimAnkaraKatliamı faillerinin bir kısmı çok yakında serbest kalacak. Bu dava, bizler bitti demeden bitmeyecek” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

DAİŞ’in KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlediği Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’ne yönelik bombalı saldırısında 104 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos 2018 tarihli kararında 9 sanığa “Anayasal düzeni ihlal” suçundan birer kez, “kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti. Müebbet hapis cezası verilen sanıklar Abdulmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakup Şahin, Hakan Şahin, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç ve Hacı Ali Durmaz ayrıca patlamada yaralanan 391 kişiyi “öldürmeye teşebbüs” suçundan toplam 10 bin 557’şer yıl hapisle cezalandırılmıştı.

Sadece katliam sorumlusu DAİŞ’li sanıkların bir kısmının yargılandığı, kamu görevlilerinin ve devletin sorumluluğunun üzerinin örtüldüğü dava firari sanıklar yönünden tefrik edildi. Dosyada sadece hakkında “insanlığa karşı suç”tan dava açılan tutuklu DAİŞ’li Erman Ekici yargılanıyor. Dava verilen ceza ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşınmıştı. Ankara BAM tarafından kararın onaylanması ardından dava avukatları kararı Yargıtay’a taşımıştı.

ANFNEWS

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir