29.’su düzenlenecek Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

“Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve “Kadın Haberciliği” dallarında düzenlenecek yarışmanın sonuçları ise 18 Eylül’de açıklanacak.

Musa Anter ve görevi başında yaşamını yitiren özgür basın çalışanları anısına her yıl düzenlenen, “Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” yarışması “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda düzenleniyor.

Yarışmanın koşulları şöyle;

-Her katılımcı sadece bir dalda ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilir.

-Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılır.
-Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetemizde yayınlanabilecektir.

-Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2022, seçilen eserlerin açıklanma tarihi ise 18 Eylül 2022’dir.

-Eserlerin, PTT veya kargo ile aşağıda belirtilen adrese gönderilmesi veya aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilmesi ya da elden bizzat teslim edilmesi gerekmektedir. Posta veya kargodan kaynaklı ulaşmayan eserlerin sorumluluğu sahibine aittir.

KATILIM KOŞULLARI

-Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.

-Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar.

-Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2021 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.

-Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir.

-Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

-Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

-Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

-Eser yayınlanmamış ise eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

-Katılımcılar; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

-Yarışma için son başvuru tarihi 10 Eylül 2022.

TEKNİK ŞARTNAME

Türkçe Haber, Kürtçe Haber ve Kadın Haberciliği Dalları:

-Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum-yaşam, kültür-sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler.

-Yarışmaya katılacak haberler yazılı basında yayınlanmış ise PDF formatında, internet medyasında yayınlanmış ise Word formatında da aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

-İnternet medyasında yayımlanan haberlerin linkinin de gönderilmesi gerekmektedir.

Fotoğraf Dalı:
-Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir.

-Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır.

-Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir.

-Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Fotoğraflar, JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

-Fotoğrafların “haber fotoğrafı” niteliği taşıması gerekmektedir.

Karikatür Dalı:
-Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır.

-Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir.

-Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

-Karikatürler JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir.

Türkçe Haber Jürisi: Tuğrul Eryılmaz, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, Hüseyin Aykol

Kürtçe Haber Jürisi: Leyla Ayaz, Kadri Esen, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen

Kadın Haberciliği Jürisi: Habibe Eren, Pınar Ural, Bircan Değirmenci, Ceren Sözeri, Elif Akgül

Fotoğraf Jürisi: Çetin Altun, Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Nezahat Doğan, Refik Tekin

Karikatür Jürisi: İmam Cici, Sefer Selvi, Aslı Alpar

ESERLERİN GÖNDERİLECEĞİ ADRESLER
e-posta: yeniyasamgazetesi@gmail.com

Telefon: 0 212 252 83 99 Fax: 0 212 252 83 90

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir