Ankara Katliamı 82’nci ayında: Gerçek failler bulunsun

ANKARA – Ankara Katliamı’nın 82’nci ayında bir araya gelen kitle, gerçek sorumluların ve faillerin bulunup yargılanması taleplerini yenileyerek, mücadele mesajı verdi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, (10 EkimDer) Ankara’da 10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen mitinge yönelik DAİŞ’in bombalı saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi için katliamın 82’inci ayında anma etkinliği gerçekleştirdi. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı anma, saygı duruşuyla başladı. “10 Ekim’i unutma, unutturma”, Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Kitle adına konuşan, 10 Ekim Barış Derneği yönetiminden, İhsan Seylan adalet talebini yenileyerek, katliamın hatırlanması gerektiğini belirtti.

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

10 Ekim katliamında 103 kişiyi kaybettiklerini söyleyen ihsan, katliamın unutturulmaması için, her anmada daha fazla kişinin veya kurumun burada olma taleplerini dile getirdiklerini söyledi. İhsan, “Gerçek katiller bulunana kadar mücadeleye devam edeceğiz. O gün burayı 3 gün yas ilan edenler, sonrasında katliamı unutanlar ve hatırlamayanlardır. Katliamın gerçekleştiği gün, burada barış bayrakları sallansaydı bu katliamlar gerçekleşmeyecekti. Biz adalet talebimizi yenilemeye ve failler yargılanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Ülke zorbalık alanına dönüştü’

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik ise Türkiye’nin her yeri adalet arayan insanlarla dolu olduğuna dikkat çekti. Ailelerin acısından derinden hissettiklerini belirten Habip, “Bugün Türkiye’nin her yeri, adalet arayan insanlarla dolu. Barışı, adaleti ve özgürlüğü savunan halklarla dolu. Dedeoğluları ailesi, Urfa’da Şenyaşar ailesi. İstanbul ve İzmir’de tutuklu ailelerin Adalet Nöbeti. Kısaca ülkenin her alanı, bir zulüm zorbalık alanına dönüşmüş durumda” diye belirtti.

‘Gerçek failler ortaya çıkarılsın’

Katliamın ardından etkin bir soruşturmanın yapılmadığı ve katliamda sorumlu olan kamu görevlilerin yargılanmadığına dikkat çeken Habip, bu durumun insanları derinden yaralandığını kaydetti. Habip, “Soruşturma yürütülüyor ama adalet sağlanamıyor. Bu katliamların gerçek faillerinin ortaya çıkarılması gerekir. Kamu görevlerinden tutun, katliamın faillerine kadar herkes yargı önünde hesap vermelidir. Şiddetten, kaostan beslenen iktidarlar olduğu sürece, adaletsizlikler olmaya devam edecektir. Bu meydanın gelecekteki kuşaklara aktarılması ve onların anısını sahip çıkılması için anıt yapılması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 103 canımızı yitirdiğimiz bu alanı anıt haline getirsin” sözlerini kullandı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir