Belediye başkanına tepki: Kadınlardan özür dile!

MERSİN – Mersin Kadın Platformu, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı katıldığı bir oturumda sarf ettiği eril söylemlerden dolayı tüm kadınlardan özür dilemeye çağırdı.

Mersin Kadın Platformu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ağustos Pazartesi günü yapılan Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın sarf ettiği “Ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım bu konuda” sözlerine tepki gösterdi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şubesi’nde yapılan basın toplantısına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Eşbaşkanı Zeynep Benli, Mimoza ve Günebakan kadın dernekleri yöneticileri katıldı.

İki ayrı pratik, aynı zihniyet

Platform adına açıklamayı okuyan Çiğdem Göksoy, daha dün boşanma aşamasında olan Ayşe Korur’un Gencay Korur tarafından katledildiğini hatırlatarak, “Katil ise cinayeti gerçekleştirdikten sonra gururlu hissettiğini belirterek, ‘namusunu temizlediğini’ herkese duyurdu. Tam o saatlerde Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak katıldığı bir oturumda ‘Ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım’ söylerini sarf etti. Platform olarak, eşini öldürerek namusunu temizlediğini belirten Gencay Korur ile her ne konu olursa olsun kadın bedenini ve varlığını siyasete alet edip son derece eril ve iğrenç bir dil kullanan Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’ın aynı zihniyetin farklı ürünleri olduklarını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Özür dile!’

Devlet görevlilerinin kadınların ismini masaya koymak yerine şiddeti önlemek ve güvenliği sağlamak gibi görevlerinin olduğunu vurgulayan Çiğdem, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını fırsat bilen erkek devlet ve yöneticilerinin kadınlara her yerden saldırmayı adeta görev edindiğini kaydetti. Çiğdem, “Sahipleri oldukları bir varlık olarak gördüklerini, tahakkümü kendilerine hak edindiklerini ortaya koymuş oluyor. Değil siyaset hiçbir alanda olmasına izin vermeyeceğimiz bu fikir ve sözleri sizlerle birlikte elbet göndereceğiz. Bu sözleri kurabilmenin konforunu elinizden alacağız. Bize ait olan hiçbir şeyi, eril siyasetinize konu yaptırmayacağız. Tüm bu minvalde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı başta eşi olmak üzere bütün kadınlardan özür dilemeye çağırıyoruz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir