Can Candan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne dava açtı

“Rektörlük, mahkeme kararlarını uygulamamak için yeni arayışlar içine girmiştir”

Mahkeme kararına rağmen ikinci kez Boğaziçi Üniversitesi tarafından okulla ilişiği kesilen akademisyen Can Candan, haksız disiplin cezaları ve görev süresinin uzatılmaması nedeniyle Naci İnci’nin başında bulunduğu Rektörlüğe iki ayrı dava açtı.

Akademisyen Can Candan, Twitter hesabından, açtığı davalara ilişkin avukatı Fırat Kuyurtar’ın görüşünü paylaştı. “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 8 Ağustos tarihli kararı ile tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de Can Candan’ın görev süresinin uzatılmamasına karar vermiştir” diyen Av. Kuyurtar, kararın, Candan’ın aldığı disiplin cezaları başta olmak üzere, artık ‘kendisine ihtiyaç olmadığı’ ve Candan’ın ‘üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği’ gibi gerekçelere dayandığını belirtti.

Kuyurtar, bu gerekçelerin daha önceki göreve son verme işlemi ile hemen hemen aynı olduğunun ve anılan gerekçelerle göreve son verme işleminin İstanbul Bölge idare Mahkemesi tarafından haksız bulunduğunun altını çizerek, söz konusu işlemin İstanbul 2.İdare Mahkemesi tarafından da iptal edildiğini hatırlattı.

“Rektörlük, mahkeme kararlarını uygulamamak için yeni arayışlar içine girmiştir”

“Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Can Candan lehine mahkeme kararlarını uygulamamak için yeni arayışlar içine girmiştir. Disiplin cezası da bu göreve son verme işlemine dayanak olması için verilmiştir” ifadelerini kullanan Kuyurtar, “Gerek haksız disiplin cezasının iptali gerekse görev süresinin uzatılmaması kararının iptali için İstanbul İdare Mahkemeleri nezdinde dava süreçleri başlatılmıştır” bilgisini paylaşarak açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Can Candan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’nin, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin maddi ve manevi haklarını açıkça gasp eden, kamu zararı oluşturma pahasına gerçekleştirilen hukuksuz işlemlere karşı bundan gerekli hukuki mücadele verilmeye devam edecektir.”

T24

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir