Diyarbakırlılardan KDP’nin Zaxo sessizliğine tepki

DİYARBAKIR – Türkiye’nin gerçekleştirdiği Zaxo katliamını kınayan Diyarbakır’daki yurttaşlar, KDP’nin katliam karşısındaki sessizliğine tepki gösterdi.

Türkiye’nin 20 Temmuz günü Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Derkarê beldesinin Perex köyünü top atışlarıyla bombalaması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi de yaralandı. Saldırıya ilişkin Iraklı yetkililer saldırının Irak’ın egemenliğine yönelik olduğunu belirtirken, KDP güçleri ise, saldırıdan dolayı 22 Temmuz günü Türkiye’yi protesto eden 3 aktiviste müdahale ederek, onları gözaltına almıştı.

Sokaklarda mikrofon uzattığımız Diyarbakırlılar, Federe Kürdistan Bögesi’ndeki Zap, Avaşîn ve Metina’ya yapılan saldırılarda Türkiye ile birlikte hareket eden KDP’nin Zaxo katliamınki sessizliğine tepki gösterdi. Türkiye’nin KDP’nin yardımıyla Kürtleri bombaladığını belirten yurttaşlar, Kürtleri öldürenlerin sonraki süreçlerde Barzanileri de öldüreceğini söyledi.
‘BARZANİ HALKINA YARDIM ETMEDİ’

Mükri Kandemir adlı yurttaş, Kürt halkına yapılan hiçbir saldırının kabul edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Kürt halkına yapılan saldırıları kabul etmiyoruz. Barzani, halkına yardım etmedi. O hala nasıl ben ‘Kürdüm’ diyebiliyor. Barzani ailesi sadece kendi çıkarlarını koruyor. Yapılan saldırıları kınıyorum” dedi.

‘KDP’NİN BİLİNCİ AŞİRETÇİLİĞE…’

Barzani ailesi ile Türkiye’nin birlikte özgürlük hareketini bitireceğini düşündüklerini aktaran Ömer Fesih Bekiroğlu adlı yurttaş ise, “Düşünüyorlar ki, özgürlük hareketini birlikte bitirecekler. Ama bu mümkün değil. KDP’nin bilinci aşiretçiliğe, özgürlük hareketinin bilinci ise Kürdistan’ın dört parçasına dayanmaktadır. KDP sistemi, kendi davranışı üzerine kuruludur ve sadece kendilerini kurtarmak isterler” dedi.

‘BİZİ ACITAN, BİZİ ÖLDÜRENİN BİZDEN OLMASIDIR’

Kürt halkına karşı yapılan saldırılara herkesin sessiz kaldığını dile getiren Özcan Çetin, “Her yerde bize karşı saldırılar olurken, bizi en çok acıtan ise bizi yaralayan ve öldürenin bizden olmasıdır. Barzani’nin artık ‘yeter’ demesi gerekiyor. Hiçbir insanın ölmesini istemiyoruz. Bazı şeylerin artık kan dökülmeden de konuşma ile halledilmesi gerek. Tek amaçları ne kadar daha fazla kazanabilirim. Çıkarları uğruna her şeyi yapıyorlar. Kürt halkı birlik olmadığı sürece hiçbir şey düzelmez” diye konuştu.

‘TEK MESELE RANT’

Saldırıların insanlık suçu olduğuna ve Barzani ailesinin saldırılar karşısında sessiz kalmasının doğru olmadığını söyleyen Mehmet Yıldırım ise, “Herkes kendi çıkarı için uğraşıyor. Tek meseleleri rant. Kürtler yıllardır zulüm görüyor. Bizim nefesimiz bile onlara çok geliyor. Biz birbirimize bağlı olmadığımız için, bu sorunları yaşıyoruz. Eğer ki birlik olursak, el ele verirsek kimsenin gücü bizi yıkmaya yetmez. Direnmeye devam edeceğiz. Yapılan saldırıyı kınıyorum” dedi.

‘KÜRDİSTAN KATLEDİLİYOR’

Yurttaşlardan Abdurrahman Kolay, Zaxo katliamını kınayarak konuşmasına başladı. Barzaniler ile Kürt halkı arasında bir ilişki olmadığını belirten Kolay, “Bugün Kürdistan katlediliyor ama Barzani’nin evi sessiz. ‘Bölgemizin insanı nasıl öldürüldü’ demeleri gerekiyor. Bugün bütün dünya konuşuyor ama Barzani konuşmuyor. Bugün Zaxo ve birçok Kürt kampı bombalanıyor. Türkiye daha önce hava saldırıları yapamıyordu, ama bugün Barzani’nin yardımıyla saldırıyor. İkisinin çıkarları örtüşüyor” diye belirtti.

‘BİZİ ÖLDÜREN YARIN BARZANİ’Yİ DE ÖLDÜRÜR’

“Bizi öldüren yarın Barzanileri de öldürür” diyen Nevzat Kaya adlı yurttaş da şunları kaydetti: “Irak yetkilileri de katliamı Türkiye’nin yaptığını söylüyor. Her yerde anons yapılıyor, katliamın Türk devleti tarafından yapıldığını herkes gördü ve herkes protesto etti. Barzani bir piyon. Bizi öldürenler yarın onu da öldürür. Barzani de gidecek. Türklerin ve Barzani’nin çıkarları ortaktır. Birbirlerine bağlılar; bu yüzden birbirlerine benziyorlar. Bu insanları yok etmek istiyorlar ama bitmediğimizi biliyorlar. Buna karşı büyük bir direnç var. Baskıyla bitmeyeceğiz, her zaman dimdik ayakta olacağız ve direnişi canlı tutacağız.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir