Ekin Wan mezarı başında anıldı

VAN- TJA, 10 Ağustos 2015’te yaşamını yitiren ve bedeni askerlerce teşhir edilerek paylaşılan Kevser Eltürk’ü mezarı başında andı.

Tevgera Jinên Azad (TJA), 10 Ağustos 2015 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren ve bedeni askerlerce teşhir edilen Kevser Eltürk (Ekin Wan) ölüm yıldönümünde mezarı başında andı. Merkez İpekyolu Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anmaya, TJA aktivistleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Barış Anneleri Meclisi ile Hakların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe örgütü temsilcileri katıldı.

‘SALDIRI TÜM KADINLARA YAPILDI’

Anma daha önce polislerce tahrip edilen Eltürk’ün mezarı başında okunan dua ve saygı duruşu ile başladı. Eltürk’ün yaşamını yitirmesinin ardından bedeninin teşhir edilerek işkence edildiğini hatırlatan MEBYA-DER Eşbaşkanı Hanım Kaya, yapılan işkenceyi kabul etmediklerini söyledi. Kaya, yapılan işkencenin Eltürk şahsında tüm kadınlara dönük bir saldırı olduğunu kaydetti.

‘SAVAŞ HUKUKUNA BİLE UYULMADI’

Ardından konuşan HDP İpekyolu ilçe Eşbaşkanı Canan Uzunay ise, savaşın kendi içinde bir ahlak ve hukukunun olduğunu ancak Türkiye’nin bunlara bile uymadığını belirtti. Tüm saldırılara karşı kadın mücadelesinin her zaman devam edeceğini söyleyen Uzunay, konuşmasını “Yaşasın kadın mücadelesi” diyerek sonlandırdı.

Anma, “Şehit Namirin”, “Bijî berxwedena jinan” sloganları ile alkış ve mezara karanfil bırakılmasıyla son buldu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir