HDP mitingi için çağrı: Herkesi Kartal Meydanı’na bekliyoruz

İSTANBUL – HDP mitinginin tüm halklar için nefes ve çözüm olacağını vurgulayan kadınlar, “Adalet, hukuk, eşitlik, milletvekillerimiz ve Önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz. Atacağımız bu adım barış, özgürlük ve eşitlik getirecektir. Çözüm biziz, bizler de meydanlarda olacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yarın İstanbul, Kartal Meydanı’nda saat 17.00’de “Çözüm Biz’de Savaş ve Sömürüye Hayır!” şiarıyla miting gerçekleştirecek. Haftalardır kentin 39 ilçesinde milletvekilleri, parti il ve ilçe örgütü yöneticileri ile birlikte sokak sokak, mahalle mahalle gezilerek çalışma yürütüldü. Mitinge çağrı yapılan çalışmalar kapsamında esnaf, emekçi ve ev ziyaretlerinin yanı sıra stantlar kurularak 7’den 70’e herkesin emek verdiği miting için broşürler dağıtıldı. Halkın ilgiyle karşıladığı miting çalışmalarında halaylar çekilerek, çözümün HDP olacağı vurgulandı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, çok sayıda bileşen, demokratik kitle örgütleri, sayısız kurum ve kuruluşun da yer alacağı mitingde, geleneksel Hakkari müziğini stranlarında işleyen LaWje de sahne alacak. 7’den 70’e tüm İstanbulluların büyük bir coşku ve heyecanla beklediği mitinge kadınlar ise ulusal kıyafetleri, zılgıtları ve renkleriyle katılacak. HDP’nin tüm halklara nefes olacağını vurgulayan İstanbullu kadınlar, mitinge dair ajansımıza konuştu.

‘Çözüm halklardır’

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Nazmiye Ülker, ülkenin içinde bulunduğu bir dizi soruna rağmen yükselen tek sesin HDP olduğuna işaret etti. HDP’nin bütün sorunlara karşı mücadelesinin sekteye uğramadan ilerlediğini vurgulayan Nazmiye, “HDP hiçbir zaman sokağı terk etmedi, etmeyecek de. Halkın içinde, sokaklarda çözüm gücünü bulduğu için zaten ‘Çözüm biziz’ diyor. Evet, çözüm halklardır, sokağa çıkanlardır. Ve gerçekten bu ülkenin geleceğini Türkü, Kürdü, kadını, kim olursa olsun hepsinin ortak çözüm taleplerinin HDP’de buluşması önemlidir” dedi. Enflasyonun yüzde 100’e vardığı bir ortamda HDP’nin bu mitingi düzenlemesinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Nazmiye, “Yalnızca HDP’liler ya da belli bir kesimin değil, Türkiye’nin tüm ezilen insanlara seslenerek birlikte ‘Çözüm hepimiziz’ demesi önemlidir. Bizler birlikte, bu miting etrafında ne kadar güçlü bir araya gelirsek o kadar çözümün sahibi de bizleriz diyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Çözümün HDP olduğunu haykıracağız’

Miting alanının HDP seçmeni, bileşenler, demokratik kitle örgütleri ve her renkten halklarla dolup taşacağının altını çizen Nazmiye, “Çünkü bu sistemden herkes muzdarip. HDP’yi yalnız bırakmamak, o alanı doldurmak, hep birlikte bu sorunlara cevap olmak önemli” sözlerini kullandı. Ülkede adalet ve hukukun hiçbir şekilde işlemediğini kaydeden Nazmiye, çözümün halklar ve HDP olduğunu mitingde haykıracaklarını da sözlerine ekledi. Herkesi mitinge çağıran Nazmiye, “Halklar, HDP ve tüm bileşenleri ile ortak mücadeleyi bir mitingle değil, her zaman sokağa çıkarak, örgütlenerek, HDP’de buluşarak sorunların çözümünü bulacaktır. 7 Haziran’da tüm ezilenleri, bu sistemden muzdaribim diyenleri, kadınları, gençleri, emeklileri, emekçileri ve herkesi Kartal Meydanı’na bekliyoruz. Hep birlikte haykıracağız” sözlerini kullandı.

PKK Lideri’nin özgürlüğü talep edilecek

“Bütün vicdanlı halkın, yurtseverlerin miting etrafında kenetlenmesi gerek” diyen Muhsine Saçan ise, “Meydanlara çıkın. Gün gayretli olma günü” dedi. HDP’nin Ankara ve İstanbul’da gerçekleşen kongrelerinden sonra saldırıların arttığına dikkat çeken Muhsine, “Onlar operasyonlarla gözümüzü korkutmaya çalıştıklarını sansalar da bizler asla korkmuyoruz. Annelerimiz, kardeşlerimiz, abilerimiz, gençlerimizin hepsinin mitinge katılması gerekiyor. Katılsınlar ki mitingimiz güzellik içinde başarılı, özgürlükçü ve barışın temenni edileceği bir şekilde geçsin. Adalet, hukuk, eşitlik, milletvekillerimiz ve Önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz. Atacağımız bu adım barış, özgürlük ve eşitlik getirecektir. Çözüm biziz, bizler de meydanlarda olacağız” dedi.

Halkın nefesi: HDP

Zor ve zahmetli bir süreçten geçildiğini aktaran bir diğer TJA aktivisti Ülker Özatik de, Meclis’te üçüncü büyük parti olan HDP’nin çözüm odağı olacağını vurguladı. HDP’nin tüm halklar için adres olduğunu ifade eden Ülker, mitinge katılım için sokak sokak, mahalle mahalle yoğun bir çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi. Miting için yaptıkları sokak çalışmalarında halkın büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getiren Ülker, “Yaklaşık bir haftadır halkın içinde çalışmalar yürütüyoruz. Büyük bir coşkunun, inancın hakim olduğunu görebiliyoruz. Çözümün HDP olacağını söylüyorlar. İktidar partisine de muhalefet partilerine de olan inançları kalmamış durumda. HDP’ye büyük bir inanç ile bağlılıklarını görebiliyoruz. HDP ile nefes alabileceklerini ifade ediyorlar” diye belirtti.

Kadınlar ulusal kıyafetleri ile katılacak

İstanbulluların büyük bir heyecanla mitinge hazır olduğunu söyleyen Ülker, “Meydanlara, sokaklara çıktığımız zaman bizden taraf olmamasına rağmen sorunların ortak olduğunu belirterek çözümün HDP olduğunu ifade edenler de var. İnanıyorum ki Pazar günü yüz binlerce insan meydanda bir araya gelecek. Adalet, hukuk, haksızlıklar ve birlik için HDP o meydandan seslenecek. Ulusal kıyafetlerimiz, zılgıtlarımız ve coşkumuz ile katılacağız. Her ilçeden en az 20 araç kalkacak. Şu anda bile herkes hazır durumda. Yani bu miting sadece Kürt halkının değil herkesin çaresi olacaktır” sözlerini kullandı.

JINNEWS

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir