Hozat Cemevinden saldırılara tepki: Ne boyun eğdik ne de sustuk!

PİRHA-Alevi derneklerine ve cemevlerine eş zamanlı saldırılara tepkiler de büyüyor. Dersim’de Hozat Cemevi de saldırıya karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulundu.

Ankara’da dün Şah-ı Merdan Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne eş zamanlı saldırı yapıldı. Saldırgan ya da saldırganların kimliği henüz açıklanmadı.

Alevi kurumu ve cemevlerine dönük yapılan saldırılara bir tepki de Hozat Cemevi’nden geldi. Cemevi adına kurum başkanı Veysel Kızıl kamuoyuna yazılı açıklama yaptı. Kızıl, “Cemevleri Alevilerin dini mekanlarındandır.” diyerek Alevilere ve kutsallarına yönelik saldırılar bir acz, düşmanlık ve tahammülsüzlük halinin dışa vurumundan başka bir şey olmadığını belirtti. Kızıl açıklamasına şu şekilde devam etti: Bilinmelidir ki, ne canlarımıza kıyarak ne de kutsallarımıza saldırarak bizleri bitiremediniz ve asla da bitiremeyeceksiniz. Çünkü bizler, Kerbela’dan bugüne haksızlığın karşısında ne boyun eğdik ne de sustuk! En son Ankara’da, içinde bulunduğumuz matem günlerinde cemevlerimize yapılan saldırı ülke demokrasisi ve yönetimi adına bir rezalettir.

Kızıl açıklamasını birlikte hareket etmek ve bu saldırılara karşı durmak gerektiğini vurgulayarak bitirdi.

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir