Kadın siyasetçilerden çağrı: IŞİD’i destekleyenler de yargılasın

Êzidîlere yönelik soykırımın yıldönümüne ilişkin konuşan siyasetçi kadınlar, IŞİD’i destekleyenlerin de yargılanması gerektiğinin altını çizdi

IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Êzidîlerin yaşadığı Şengal’e saldırısıyla soykırım yaşandı. Son fermanda, binlerce Êzidî katledildi, binlerce kadın ve çocuk esir alındı. IŞİD, esir aldığı kadın ve çocukları daha sonra köle pazarlarında sattı. IŞİD saldırısında esir alınan 3 bine yakın Êzidî kadın ve çocuktan halen haber alınamıyor. Saldırının gerçekleştiği tarihten 2019’a kadar bin 293 kişi yaşamını yitirirken, Êzidîlere ait 80 toplu mezar bulundu. Saldırı nedeniyle 100 binden fazla Êzidî başka ülkelere göç etmek zorunda kalırken, IŞİD tarafından 6 bin 417 kişi kaçırıldı, bunlardan 3 bin 548’i kadın, iki bin 869’u erkek olarak kayıtlara geçti. Verilere göre bugün halen kurtarılmayı bekleyen iki bin 908 kişi bulunuyor. Ancak bu rakamlar tespit edilen, tespit edilemeyenler düşünüldüğü söz konusu rakamın çok üstünde kadın ve çocuk olduğu düşünülüyor.

‘Bu sistemin saldırıları boşa çıkacaktır’

Yerine kayyum atanan Saray Belediyesi Eşbaşkanı Caziye Duman, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı, fermana ve Êzidîlerin durumuna ilişkin Jinnews’ten Zelal Tunç ‘a değerlendirmelerde bulundu. Saldırının temel hedefinin Kürt kadının direnişi olduğunu vurgulayan Caziye Duman, 73 defa fermandan geçirilen Êzidîlerin kendilerinden taviz vermediğini dile getirdi. Bu nedenle de saldırıların hedefinde olduklarına dikkat çeken Duman, “Özü itibari ile bir insanın kültürünü toplumunun yaşam ilkelerini yok etmek bir varlığın yok edilmesi demektir. Sistem saldırılarıyla Şengal halkının tamamıyla kendi yaşam biçimlerinden vazgeçmelerini ve köle olarak yaşamalarını istedi. Bu amaç sadece Şengal halkı için değil Kürtler için de geçerli. Bir ağaç nasıl ki kökünde yeşeriyorsa bir toplumda kendi kökünde yeşerir. O yüzden bu sistemin saldırıları boşa çıkacaktır” diye ifade etti.

Kadınlar hedef alındı

Kürtlere ve farklı inançlara yönelik saldırıda en çok kadınların hedeflendiğine dikkat çeken Menice Gülmez de, Êzidî kadınların tecavüze uğraması ve köle pazarlarında satılmasının bu duruma örnek olduğunu söyledi. Gülmez, “Baskı, sindirme ve öldürme ile kadınlara karşı ciddi bir operasyon ve saldırı gerçekleştiriliyor. Bu saldırılar günümüzde de saldırı devam ediyor” diye konuştu. IŞİD ve IŞİD’vari çetelerin varlığının hala devam ettiğini ve bu durumun hem Kürt halkı hem de diğer inançlar için tehlike barındırdığını söyleyen Gülmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çeteler aynı zamanda kendi içerisinde bazı ülkeler tarafından da destekleniyor. Bu ciddi bir durum. Kürt halkına yönelik saldırıları hem de elbirliğiyle saldırıları tetikliyor. Bundan dolayı da daha uyanık ve bilinçli olunmalı.”

Bu suçu işleyenler yargılanmalı

DBP İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı ise 21. yüzyılda tüm dünya gözü önünde Êzidîlerin topraklarına IŞİD eliyle saldırı gerçekleştirdiğini ifade etti. Varlı, “DAİŞ, gökyüzünden indirilen bir örgüt değildi. Bölgesel güçlerin destek verdiği barbar bir grup olarak ortaya çıktı. Êzidî halkının kutsal topraklarına, yaşamlarına ve inançlarına büyük bir soykırım yapıldı. Bu soykırımda kadınlar ve çocuklar katledildi. Köle pazarlarında satılan kadınlar oldu. Ve halen bugün birçok kadının çocuklarına ulaşılmadığı biliniyor. Êzidî halkına cehennem yaşatıldı” diye ifade etti.
Yaşatılan soykırıma karşı ses çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Varlı, insanlık suçu işleyenlerin yargılanması gerektiğini söyledi.

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir