Kobanê Davası’nda açık tanık dinlendi: Gültan Kışanak’ı görmemiş

ANKARA – Kobanê Davası’nda tanık olarak dinlenilen Gül Tanrıverdi, Gültan Kışanak’ı görmediğini sadece konuşmalar esnasında Sakine Cansız ile aynı cezaevinde kaldığı için duyduğunu belirtti.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Siyasi Soykırım Davası’nın 15’inci duruşması, 4’üncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülüyor.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından görülen davanın duruşmasını HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kemal Pekgöz, Züleyha Gülüm, Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları ile çok sayıda izleyici izledi. Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Mahkeme heyeti duruşmaya tanık Gül Tanrıverdi’nin dinlenilmesiyle başlanmasına karar verdi. Tanık Gül Tanrıverdi’nin dinlenilmesine ilişkin avukatlar itirazda bulundu.

İtirazlar reddedildi

Tanık Gül Tanrıverdi’nin dinlenilmesi noktasında avukat Kenen Maçaoğlu söz aldı. Kenan, önceki duruşmalarda tanıklar dinlenirken itirazlarda bulunduklarını belirterek itirazlarını yeniledi. Kenan, “Bu tanık sadece Gültan Kışanak ile ilgili bilgi vermiş, sadece tanığın Gültan Kışanak hakkında bilgi verilmesi gerekiyor, diğer siyasetçiler hakkında soru sorulmaması gerekiyor” dedi. Ardından avukat Çiğdem Kozan, tanık dinlenmesine ilişkin, dinlenecek tanığın Gültan’ın bileşen dosyasındaki isimlerin söylenmesi gerektiğini, buradaki siyasetçilerin isimlerinin teker teker okunmaması ve soru sorulmaması gerektiği itirazında bulundu. Mahkeme heyeti, avukatlarının itirazını reddetti.

Tanık Gültan Kışanak ve Emine Ayna’yı görmemiş

Ağrı TEM’de verdiği ifade dışında bir ifade vermeyeceğini söyleyen tanık Gül Tanrıverdi, aradan 3 yıl geçtiğini ve buna ekleyecek bir ifadesi olmadığını kaydetti. 9 yıl boyunca PKK’de kaldığını söyleyen Gül Tanırverdi, Gültan Kışanak’ı birebir görmediğini kaydetti. Tanık, Emine Ayna’yı da Kandil’de görmediğini sadece çözüm sürecinde geliş ve gidişlerini bildiğini kaydetti.

Tanık ifadelerinin ardından Tevgere Jinên Azad (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata, tanığa soru sormak için söz aldı. Ayla, “Görmediğinizi söylediniz, ama arşivde yer aldınız ve duymuşsunuzdur ama ‘askeri ve ideolojik eğitimi aldınız’ dediğiniz biri var mı?” sorusunu tanık Gül Tanrıverdi, “Hayır” diye yanıtladı.

Gültan Kışanak teşhis tutanağında var ifadede yok

Ardından yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Gültan Kışanak söz aldı. Gültan, tanık Gül Tanrıverdi’ye “Ağrı TEM’de verdiği ifadede benimle ilgili tek bir cümle yok. İfade verirken benimle ilgili bir beyanda bulundunuz mu?” sorusuna karşı tanık Gül Tanrıverdi, “Gültan Kışanak ve Emine Ayna ile ilgili teşhis tutanağı var ama ifademde kendileriyle ilgili bir ifadem yok” dedi. Tanığa karşı Gültan, “Kamuoyunda çok bilenen bir insanım. 12 Eylül’ü yaşamış ve hayata olan sayılı insanlardan birtanesiyim. Kadınlar açısından kamuoyunda olan ve korkunç işkenceleri yaşayan fazlaca kimse olmadığı için herkes beni biliyor. Benimle ilgili örgütsel bir ifadesi olurdu. İfade aşamasında tanığın benimle ilgili bir beyanda bulunmadığı açıktır” ifadelerini kullandı. Gültan’ın konuşması sırasında mahkeme başkanı sürekli sözlerini kesti.

Gültan, tanık Gül Tanrıverdi’ye “Teşhis tutanağında bir fotoğraf gördüğünüzü söylediniz. Teşhis sırasında gösterilen fotoğraf çözüm sürecindeki fotoğraf mı?” diye sordu. Tanık Gül Tanrıverdi, fotoğrafın hangi döneme ait olduğunu bilmediğini kaydetti. Gültan, tanık Gül Tanrıverdi’ye, kendisinin cezaevinde iken Kandil ile irtibatı olduğu iddialarını sorarken, tanık “Gültan Kışanak’ın bir irtibatı olup olmadığını bilmiyorum” yanıtını verdi.

Gültan’ın mikrofonu kapatıldı

Gültan Kışanak mahkemenin ara vermemesini, aile görüşü olduğunu ve bu yüzden tanık Mesut Fırat’ın dinlenilmesini talep etti. Öğleden sonraki oturumda ailesiyle olduğu için tanık beyanlarını kaçırmak istemediğini söyleyen Gültan’a mahkeme heyeti “İkazımı yaptım sen bilirsin” diyerek mikrofonunu kapattı.

Mahkeme heyeti duruşmaya bir buçuk saat ara verdi. Öğleden sonraki duruşma tanık Mesut Fırat’ın dinlenilmesiyle devam edecek.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir