Mitingde Aysel’in özgürlüğünü istediler

DİYARBAKIR – HDP’nin “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” mitingine katılar kadınlar Aysel Tuğluk’un tahliye edilmemesine tepki göstererek, “Aysel Tuğluk için ayağa kalkmalı ve mücadele etmeliyiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki gün Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Çözüm Bizde Savaşlara ve Sömürüye Hayır” şiarı ile gerçekleştirdiği mitinge on binler katıldı. Mitingde yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talep edilirken, demans hastası Aysel Tuğluk şahsında hasta tutsakların bırakılması çağrısı sıkça gündeme geldi.

Miting alanına Kandıra 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Aysel Tuğluk’un fotoğrafı olan pankartla miting alanına giren kadınlar, Aysel’in tahliye kararına rağmen başka bir dosya gerekçe gösterilerek bırakılmamasına tepki gösterdi.

‘Kadın vekillerimizin çoğu tutsak’

Mitinge katılan Sariye Bal, sistemin kadınlardan korktuğunu dile getirdi. Aysel Tuğluk’un durumuna işaret eden Sariye, “İsteğimiz Aysel Tuğluk’un en yakın zamanda serbest bırakılmasıdır. Hafızasını kaybetmiş durumda zaten, avukatları ve arkadaşları ziyarete gidince onları tanımamış. Bütün kadınlar birlik olup ayağa kalksın ki bu iktidar Aysel Tuğluk’u serbest bıraksın. Asıl suçlular serbest bırakılırken, siyasi tutsaklar içeride kalıyor. Kadın vekillerimizin çoğu tutsak. Hepsi serbest bırakılsın. Kürtlere hak tanınmıyor. Konuşan Kürtler şu an zindanda ya da gözaltında. Katliam sebebi olan insanlar serbestken Kürtler tutuklanıyor. Bütün arkadaşlarımızın bırakılmasını istiyoruz. Adalet bizim için yok. Kürtler bir olup ayağa kalksa, mücadele etsek bu adalet bizim için de geçerli olur. Bir olmazsak, kadınlar yaşamazsa, Kürtlere hiçbir hak tanınmaz” ifadelerini kullandı.

‘Kürtler, kadınlar ayağa kalkmalı’

Sayime Karaaslan da, barış ve birliğin sağlanması gerektiğini kaydederek, “İsteğimiz bütün hasta tutsakların serbest bırakılmasıdır. Suçlu insanlar hep dışarıda ama suçsuz olanlar tutuklanıyor. Kürtlerin ne devleti var ne de demokrasisi. Kimse Kürtlere hak tanımıyor. Kürtlerin hepsi birdir. Bugün bizim için adalet yok. Düşmanda adalet ve birlik yok. Onlar katletmeyi seviyor. Kürtler, kadınlar ayağa kalksın ve birbirine sahip çıksın. Böyle olunca belki yaşamımız güzelleşir” sözlerine yer verdi.

‘Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı istemiyorlar’

Kürtlerin birlik olmasını istediğini vurgulayan Hediye Ayık ise, Aysel Tuğluk ve tüm hasta tutsaklar için mücadele etmek gerektiğini kaydetti. Sistemin Kürtleri kabul etmediğini dile getiren Hediye, “İktidar, Kürt kadınlarından korkuyor. Aysel Tuğluk hasta olmasına rağmen ondan korkuyorlar. Halk el ele verip birlik olsun, bu zulüm ve baskıları kırsın. Mücadele edersek Aysel Tuğluk da özgür olur. Kürtlerden korkuyorlar. Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı istemiyorlar. Onları rahatsız ediyoruz. Tüm Kürtler ayağa kalksın ve mücadele etsin. Aysel Tuğluk için de bütün zulüm ve baskıları yıkalım. Zaferimizi ilan edelim” şeklinde konuştu.

‘Aysel Tuğluk için elimizden ne geliyorsa yapacağız’

Mitinge katılan Zekiye Ayık, şöyle dedi: “Adalet diye bir şey ne dünyada ne de Türkiye’de var. Aysel Tuğluk da dahil 400’e yakın hasta tutsağımız var. Hepsinin özgürlüğünü istiyoruz ama olmuyor. Aysel Tuğluk da siyasetçi ve hukukçuydu. Elimizden ne gelirse yapacağız onun için. Sistem düzelene kadar her şeyi yapacağız. Aysel Tuğluk özgür olacak. Aysel Tuğluk gibi birçok Kürt insan var hepsi için mücadele edeceğiz. Anneler, kadınlar ve gençler olarak mücadele edeceğiz. Sesimizi çıkaralım. Yalnızca Aysel Tuğluk değil, hasta olan tüm tutsaklara özgürlük istiyoruz.”

‘İnsanlığı doğuran anneler ayağa kalkmalı’

“Aysel Tuğluk ve tüm tutsaklara özgürlük istiyoruz. Bize yapılanları kabul etmiyoruz” diyen Nazime Altan da “Ne kadar katil, hırsız ve tecavüzcü varsa hepsi serbest ama siyasi tutsaklar hala içeride. Onlara hiçbir hak tanınmıyor. Devlet ağır ceza vermek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Asla kabul etmiyoruz. Tüm Kürtler ayağa kalksın ve sesini çıkarsın. Her ses bir olsun özgürlük için. Genç, çocuk ve kadın, kim varsa sessiz kalmasın. Her şeyden önce tüm insanlığı anneler doğuruyor. Her şeyden önce anneler ayağa kalksın” ifadelerine yer verdi.

‘Aysel Tuğluk’un özgürlük günü yakındır’

Afife Mintaş ise şunları söyledi: “Aysel Tuğluk’un sağlık durumu şuan iyi değil. Devlet işine gelenleri serbest bırakıyor. Dünyayı kirleten insanlar hep serbest bırakılıyor. Aysel Tuğluk’un özgürlük günü yakındır. Biz Amed halkı olarak bu alanda sesimizi yükseltiyoruz. Kürtler üzerindeki baskıları yıkacağız. Biz olmasak onlar hiçbir şey yapamazlar.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir