ÖHD ve ÇHD’den HDP’li Meclis üyelerinin gözaltına alınmasına tepki

MERSİN – HDP’li Meclis üyelerinin gözaltına alınmalarını kınayan ÖHD ve ÇHD, gözaltıların demokrasiye vurulmuş ağır bir darbe olduğuna vurgu yaptı.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi ve 1974 Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubesi, AKP yönetiminde olan Akdeniz Belediyesi’nde borçlanma yetkisinin ele alınacağı olağanüstü toplantı öncesi HDP’li meclis üyelerinin de aralarında olduğu 21 kişinin gözaltına alınmasına dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Mersin Akdeniz Belediyesi’nde borçlanma yetkisinin de ele alınacağı birçok önemli gündemin tartışılacağı Meclis toplantısı öncesi HDP’li meclis üyelerinin toplu olarak gözaltına alınması demokrasiye vurulmuş ağır bir darbe olarak nitelendirildi.

‘AMAÇ, HALKIN İRADESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK’

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda Akdeniz Belediyesi meclis üyesi ve aynı zamanda HDP İl Eşbaşkanı olan Bedriye Kuş, meclis üyeleri Nuran Arslan, Mehmet Bitkin, Nevzat Baran ve Ali Tanrıverdi’nin içinde olduğu yaklaşık 21 kişi gözaltına alındığının hatırlatıldığı açıklamada, “28 Temmuz 2022 tarihinde yapılması planlanan Akdeniz Belediyesi olağanüstü meclis toplantısı, HDP ve CHP meclis üyelerinin katılmaması sebebiyle yeter sayısına ulaşmadı ve 29 Temmuz 2022 tarihinde olağanüstü toplantı kararı alınmıştır. Olağanüstü toplantı yeter sayısının Meclis üye sayısının 1/4 olduğu ve bu yeter sayının AKP’li Meclis üyeleri ile sağlanabileceği dikkate alındığında çok önemli gündemler olağanüstü toplantı formülü ile görüşülebilecek ve çok az bir katılım ile (Muhalefetin hiç bir Meclis üyesi olmasa bile) karara bağlanabilecektir. Bu sabah saatlerinde yapılan operasyon açıkça siyasi Saikler ile yapılmıştır. Amaç, Akdeniz’de halkın iradesinin Meclis kararlarına yansımasının önüne geçmektir” denildi.

‘OPERASYONU KINIYORUZ’

Açıklamanın devamında “Bu hukuksuzluğun önüne geçmek için öncelikle Akdeniz Belediyesi’nin 29 Temmuz 2022 tarihinde yapılması planlanan belediye meclisi toplantısı, politik saik ile gözaltına alınan HDP’li Meclis üyeleri serbest bırakılıncaya kadar ertelenmelidir. Biz kurumlar olarak, siyasi saiklerle yapılan bu operasyonu kınadığımızı ve yürütülecek mücadelenin sonuna kadar yanında duracağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir