Roboskili ailelerden Kılıçdaroğlu’na: Söz vermekle kalmayın

ŞIRNAK – Roboski’yi ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katliamı aydınlatıp adaleti sağlayacağı sözünü verdi. Roboskili Barış Encü ise “Söz vermekle kalmayın” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,“Helalleşme Buluşması” kapsamında Şırnak’a gitti. Kılıçdaroğlu’na; eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 15 ay süren çalışmalarında görev yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök eşlik etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Şerafettin Elçi Havaalanı’nda karşılanan Kılıçdaroğlu, Uludere (Qılaban) ilçesinde bulunan Roboski’ye geçti. Yol boyunca askeri zırhlı araçlar ve askerler yoğun güvenlik önlemleri alırken, köyün girişi ve içinde asker ve polis yoğunluğu dikkat çekti.

‘BU BENİM DEVLETİM DEĞİL’

Kılıçdaroğlu, Sedik Encü’nün evinde ailelerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında Roboskili anne, “Bu devlet benim devletim değil. Çocuklarımız hem katledildi hem de sınırı geçtikleri gerekçesiyle 60 bin TL para cezası kestiler. Cebinde ki beş TL’yi çıkararak, beş TL var. Bu 60 bini nasıl ödeyeyim” diyerek, sitemlerini dile getirdi.

‘11 YILDIR ADALET ARIYORUZ’

Aileler adına konuşan Zeki Encü, “Buraya gelmeniz bizi mutlu etti. Roboskiye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmez. 11 yıldır adalet arıyoruz. İktidarınızda bu sorunu çözmenizi istiyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: SÖZ VERMEK İÇİN GELDİM

Ziyaret ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Roboski’de acının hala dinmediğini belirterek, “Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dindirilmesi lazım, olayın aydınlatılması lazım. Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Ölenler geri gelmeyecek. Ben bunu farkındayım, hepimizde bunu biliyoruz. Ama bir şekilde annelerin acılarını dindirilmesi lazım. Anneler evlat acısıyla hala yaşıyorlar ve bizden adalet istiyorlar. Biz bu adaleti sağlayacağız. Adaleti sağlamak bizim görevimizdir. Eğer adaleti sağlarsanız o zaman toplumda kucaklaşmayı, toplumda huzuru, toplumda barışı sağlamış oluruz. Aksi halde annelerin yüreğindeki ateş sönmüyor ve sönmeyecek” dedi.

KPSS AÇIKLAMASI

Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu bildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, KPSS sorularının çalınmasına dair de değerlendirmelerde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne gittiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Boşuna oraya dayanmadım. Boşuna oraya giderek, hakkı, hukuku sağlamak için buranın da mutlaka bir şekilde adalet dağıtması gerektiğini söylüyorum. Söz de hak yiyenler vardı. Sınavlarda hakları yenilenleri de görüyoruz. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmeliyiz. Burada adaleti nasıl sağlıyorsak, hakkı yenen KPSS sınavına giren bütün evlatlarımızın da hakkı ve hukukunu da savunmak zorundayız. Bu ülkeye adaleti getireceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ADALET BU ÜLKEYE GELECEK’

Roboski’den söz verdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “KPSS sınavına girip hakkı elinden alınan o gencecik pırıl pırıl öğrencilerimizi umutla sınavın iyi geçtiğini veya kötü geçtiğini düşünen evlatlarımızda hakkını ve hukukunu korumak zorundayız. Biz Türkiye’de adaletle yaşamak zorundayız. Adalet bu ülkeye gelirse huzur gelir. Milli Eğitim Bakanlığından, saraydan tutun her aşamaya kadar çürüyen bir devlet yapısı var. Liyakat yok, ahlak yok her şey bir anlamda bitmiş vaziyette ama hepsini düzelteceğiz, söz verdim bir daha söz veriyorum adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.”

ENCÜ: BİZE HİÇBİR ŞEKİLDE ADALET GELMEDİ

Açıklamada söz alan Roboskili Barış Encü de, Roboski katliamı ardından hiçbir şekilde adaletin gelmediğini dile getirdi. Birçok kişinin Roboski’ye geldiğini hatırlatan Encü,“‘Şunu yapacağız bunu yapacağız’ dediler ama yapmadılar. Sözler verildi ama hiçbir şey yaptıkları yok. Ben Vedat Encü’nün kardeşiyim. Bu aileleri görüyorsunuz hepsinin ayrı hayalleri vardı. Ailelerin hepsinin mağduriyeti var. Bize, ‘Niye tazminatınızı almıyorsunuz’ diyorlar. Sen bana iş vermek zorundasın, sen bana yaşama hakkı vermek zorundasın. Bize yaşama hakkı vermiyorlar. Ben 2018’de cezaevine girdim. Bu olay için cezaevine girdim ve 3 yıl 8 ay ceza aldım. 4 ay önce cezaevinden çıktım. Çıktım geldim ve Uludere Kaymakamlığı’ndan yardım istedim. Benim yardıma ihtiyacım var. Ama bana dedikleri şey, ‘Git tazminatını al memur ol kurtul’ diyorlar. Adalet gelmeden ben nasıl tazminatı alırım?” diye sordular.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Sizden isteğim ve talebim sadece söz vermekle kalmayın” diyen Encü, şunları söyledi: “Herkes buraya geldi söz verdi ama hala görüyorsunuz annelerin gözü yaşlı. Her akşam annem gidiyor yatağa bakıyor ama oğlu yok. Türkiye’nin adaleti Roboski’de geçer. Roboski çözülmeden Türkiye’de adalet, kardeşlik olmaz. Kimse bize boş hikaye anlatmasın. Hepimiz neyin gerçek, neyin yalan olduğunu biliyoruz ve görüyoruz. Sadece adalet istiyoruz.”

Açıklamadan sonra Kılıçdaroğlu heyetle birlikte köyden ayrıldı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir