‘Şenyaşar Ailesi Adalet Nöbeti Gözlem Raporu’: Aile baskı altında tutuluyor

URFA – ÖHD Urfa Şubesi, Şenyaşar ailesinin yaşadıklarına dair hazırladıkları gözlem raporunda 4 yıldır dosyada herhangi bir gelişmenin olmamasına dikkat çekerek, polislerin aileyi sürekli baskı altında tutmaya çalıştığı kaydedildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP’li Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yakınları tarafından ve 9 Mart 2021 tarihinden bu yana Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar ve saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın yaşadıklarına dair rapor hazırladı.
“Şenyaşar Ailesi Adalet Nöbeti Gözlem Raporu” başlığıyla hazırlanan rapora dair dernek binalarında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya dernek üyelerinin yanı sıra Urfa Emek Demokrasi Platformu birleşenleri katıldı.

‘Ailenin mücadelesi görünür oldu’

Hazırlanan rapora ilişkin konuşan ÖHD Urfa Şube Yöneticisi Nihat Çiftçi, Türkiye’de artan adaletsizliklerin altını çizerek, Şenyaşar ailesine yaşatılan katliama ilişkin konuştu. Nihat, katliama ilişkin hazırlanan dosyanın hukuksuz bir şekilde ikiye ayrıldığın vurgulayarak, ailenin başlattığı “Adalet Nöbeti” eylemine değindi. Nihat, “Aileye adalet nöbetinden sonra büyük bir kamuoyu desteği oldu. Bu destekler ile ailenin mücadelesi görünür oldu. Ancak aileye dönük baskılar da mevcuttur. Raporu hazırlama amacımız baskıları görünür kılmaktır” diye konuştu.

‘Aileye açılan soruşturmanın yüzde 47’si hakaret suçu’

Rapor hazırlanma aşamasında aile üyeleri, aile avukatları ile görüştüklerini hatırlatan Nihat, aile üyelerine yönelik 19 soruşturma ve 4 kovuşturmayı detaylı bir şekilde rapor haline getirdiklerini belirtti. Nihat, “Soruşturmaların yüzde 47’si hakaret suçu, yüzde 32’si toplantı ve gösteri yürüyüşleri, diğer kısımları ise görevi yaptırmamak için direnme ve devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlar iddiasıyla açılmışlardır. Bu soruşturmaların yarısından fazlasında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkmıştır. Soruşturması devam edenler ve davaya dönüşenler ise diğer yarısını kapsamaktadır. Bu verilerden elde ettiğimiz sonuç; aile üyelerine karşı açılan soruşturmalar sadece adalet nöbetini sekteye uğratma çabasının ötesine geçememiştir” diye ekledi.

‘4 yıldır arpa boyu yol alınamamıştır’

Soruşturmada bir ilerleme sağlanmaması ve polislerin baskısını “Caydırıcı ekti” olarak nitelendiren Nihat, “Ne zaman ki aile adalet nöbeti başlattı o andan itibaren aileye yönelik soruşturmalar başlatıldı. Nöbet yerlerinden alıkonulmak için ifadeleri Suruç ilçesinde alınmak istendi. Hatta HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aileyi ziyaret etmek istediğinde dahi aile üyeleri gözaltına alınıp ifadeleri alındı. Fakat bu hızda ilerleyen soruşturmalar ailenin talebi olan hastane dosyasında maalesef 4 yıldır arpa boyu kadar yol alamamıştır” diye konuştu.

Aileye destek çağrısı

Şahin, son olarak tüm ilgili kurum ve kuruluşlara Şenyaşar ailesinin adalet talebine karşılık ve destek vermeleri çağrısında bulundu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir