Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!

URFA – Adalet mücadelesini sürdüren Şenyaşar ailesinin adliye binası girişinde oturması 3 gündür engelleniyor. Başsavcı vekili, kararın eski olduğunu ve şimdiye kadar “iyi niyet”ten kaynaklı müdahale olmadığını söyledi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 520’inci gününe girdi. Anne ve oğlu, erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden Urfa Adliyesi önüne geldi.

AİLEYE ENGEL

Urfa Adliyesi girişinde yer alan merdivenlerde nöbeti başlatmak isteyen anne ve oğlu, 3’üncü gününde de engellendi. Adliye binası önünde bir araya gelen onlarca polis, anne ve oğlunun adliye binası kapısında oturmak için bahçeye girmesini engellemek istedi.

Avukatları Serhat Kurt ile birlikte adliye bahçesine giren Şenyaşar ailesi, polisler tarafından ablukaya alındı. Av. Kurt, ailenin yüz güne yakın oturdukları yerde neden engellendiklerini sormak için başsavcı ile görüşmek üzere adliyeye girdi. Şenyaşar ailesi ise, bina önünde oturarak nöbetlerini sürdürmek istedi. Ancak polisler, oturmanın yasak olduğunu belirterek, ailenin yere oturmasını engelledi.

Polisin tutumuna tepki gösteren Ferit Şenyaşar, annesinin 65 yaşında olduğunu ve ayakta bekleyemeyeceğini belirtti. Bir polis amiri annenin ayakta bekleyeceğini belirterek, polislere oturmaması için talimat verdi ve aileye kendisini şikayet edebileceklerini söyledi.

MUHABİRİMİZE MÜDAHALE

Bu esnada görüntü almak isteyen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emrullah Acar, polisler tarafından engellendi. Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılan Acar, alandan uzaklaştırılmak istendi. Adliye bahçesinde görüntü alınmasının yasak olduğunu iddia eden polisler, TCK 286’yı (Ses veya görüntülerin kayda alınması suçu) gerekçe göstererek, Acar’ı gözaltı yapmakla tehdit etti. TCK 286’da duruşma esnasında ve sonrasında görüntü almanın yasaklandığını belirten Acar, çekim yapmaya devam etmesi üzerine, polisler fiziki müdahaleye başladı. Polisler, Acar’ın telefonuna el koymak istedi. Avukatların müdahalesiyle polisler gözaltı yapmadı.

‘ZORLA DIŞARI ÇIKARMA’ KARARI

Urfa Cumhuriyet Başsavcı vekili ile görüşen ailenin avukatı Serhat Kurt, engellemenin başsavcılık kararı ile uzun bir süre önce alındığını, adliye binası içinde oturmanın yasaklandığını belirti. Başsavcı vekili yaklaşık yüz gündür “iyi niyetten kaynaklı müdahale etmediklerini” ileri sürdü. Kurt, başsavcı vekilinin polislere ailenin adliye binası içinde pankart ya da pankartsız oturmaları durumunda zorla dışarı çıkarılmaları talimatı verdiğini aktardı. Aile engelleme üzerine Adliye binası önünde bulunan “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda nöbete başladı.

NÖBET SÜRÜYOR

Şenyaşar ailesi, katliamda yaşamını yitiren yakınlarının fotoğraflarının yer aldığı “Herkes için adalet” yazılı pankart, “Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 520’inci gününde” yazılı döviz ve katliam günü yaralıları taşırken saldırıya uğrayan ambulansın fotoğraflarını bariyerlere astı. Aile, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair aktarımda bulundu.

’60 DERECE SICAKTA BEKLETMEK Mİ İYİ NİYET?’

Engele tepki gösteren Ferit Şenyaşar, “Son 3 gündür nöbetimiz ile ilgili müdahaleler yapılıyor. Yeni vali ve güvenlik şube amiri bizi buradan uzaklaştırmak istiyor. Talebimiz adalettir. Yüzlerce polis 3 gündür bizi engelliyor, biz adliyeye girdiğimizde adliye bahçesinde olağanüstü bir durum yaşanıyor. Ortada bir hukuksuzluk var. Bir katliam yapıldı, bu katliam güvenlik kameralarının önünde yapıldı. Toplum vicdanını rahatlatacak bir karar istiyoruz. Adalet gelene kadar mücadelemiz devam edecek. Daha önce gölge olduğu için adliye binası önünde nöbet tutuyorduk. Bugün avukatımız başsavcı vekili ile görüştüğünde, başsavcı vekili ‘iyi niyet’ diyerek, adliye binasının dışında oturmalarına izin vereceğiz diyor. Annenin 60 derece sıcakların altında oturması mı iyi niyet? Anne neden burada bekliyor? Neden 4 yıldır dava ile ilgili bir gelişme olmuyor? Neden hala gizlilik kararı var?” diye sordu.

Ailenin sanal medya hesaplarından da, “Bize yaşatılan bu adaletsizliği görmek için, parti mensubu ya da siyasi kişiliğiniz olmasına gerek yok. İnsan olmak yeterli” mesajı paylaşıldı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir