Soçi sonrası 8 çocuk katledildi, 24 çocuk yaralandı

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin, Tahran ve Soçi’de gerçekleştirdiği toplantıların ardından Kuzey ve Doğu Suriye yönelik artan saldırılarda 8’i çocuk 10 kişi katledildi, 24’ü çocuk 27 kişi de yaralandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Temmuz’da İran’ın başkenti Tahran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmenin ardından 5 Temmuz’da Putin ile Soçi’de ikili bir toplantı gerçekleştirdi. Suriye odaklı yapılan görüşmelerin ardından ise Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları arttı. ANHA’nın haberine göre, görüşmelerin ardından silahlı insansız hava araçları ve füzelerin kullanıldığı saldırılarda 8’i çocuk 10 kişi katledildi, 24’ü çocuk 27 kişi de yaralandı.

Türkiye’nin Tahran ve Soçi görüşmelerinin ardından bölgeye yönelik gerçekleştirdiği saldırılar şöyle:

* 26 Temmuz’da, Til Rifet ilçesine yönelik gerçekleştirilen saldırıda ağır yaralanan Fehîma Reşo (17) adlı bir çocuk, 2 Ağustos’ta yaşamını yitirdi.

* 2 Ağustos’ta, silahlı insansız hava aracı ile Til Rifet ilçe merkezi bombalandı, saldırıda 6’sı çocuk 9 kişi yaralandı. Yaralanan çocukların isimleri şöyle: “Dîna Osman (6), Mehmûd Xerîb Mamo (6), Hisên Cemal Qasim (7), Sebah Henan Hemo (10), Avrîn Ebdurehman Heyder (13), Orîvan Mihemed Ebdo (15).”

* 9 Ağustos’ta, Sêgirka köyü ağır silahlarla bombalandı. Bombardımanda, Mihemed Salih (12), Mîrah Selah (12), Îlan Selah (5) ve Bilind Mihemed Şemsedîn (16) isimli çocuklar yaralandı.

* 16 Ağustos’ta, Qamişlo’nun Sinaa Mahallesi silahlı insansız hava aracıyla bombalandı. Saldırıda 2’si çocuk 4 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren çocukların isimleri şöyle: “Ehmed Elî Hisên ve Aheng Ekrem Hisên.”

* 16 Ağustos’ta, Kobanê’nin kent merkezi ve kırsal bölgelerini bombalandı. Kobanê’nin batısındaki Zorava köyüne düzenlenen bombalı saldırıda Ebid Mihemed Heci (12) isimli çocuk yaşamını yitirdi. Ayrıca Kobanê kent merkezine düzenlenen saldırıda Xelîl Cîhad Şêxo (2) isimli çocuk yaralandı.

* 16 Ağustos’ta, Zirgan ilçe merkezine ağır silahlarla yapılan saldırıda Temîm Feysel Hemed (11) adlı çocuk yaralandı.

* 16 Ağustos’ta, Efrîn Kantonu’nun Şêrawa ilçesine bağlı Bênê köyüne yönelik bombardımanda, Ehmed Îmad Îbiş (15) isimli çocuk başından ve bacağından yaralandı.

* 18 Ağustos’ta, silahlı insansız hava aracı Hesekê-Til Temir yolu üzerindeki Şemoka köyünde bulunan BM sponsorluğundaki kız çocukları eğitim merkezi hedef alındı. Bombardıman 4 çocuk yaşamını yitirdi, 11 çocuk da yaralandı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir