TTB’den, Esin Davutoğlu Şenol’a destek

HABER MERKEZİ – TTB, ofisinin kapısına dana dili bırakılan ve daha önce de aşı karşıtları tarafından hedef alınan Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a destek açıklaması yaparak birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, dün dijital medya hesabından yaptığı paylaşımda 29 Temmuz’da ofisinin kapısına dana dili bırakıldığını duyurdu. Aşı karşıtları tarafından sık sık tehdit edildiğini ifade eden Esin, söz konusu kişinin kamera görüntülerinden tespit edildiğini kaydetti. Söz konusu kişinin dijital medyada Op. Dr. Mustafa Yücel isimli sahte hesabı kullanan Büyük Uyanış Derneği üyesi olduğunu söyledi. Kişiyle ilgili gerekli emniyet işleminin başlatıldığını belirten Esin, kendisinin de koruma talebinde bulunduğunu vurguladı.

Türk Tabipleri Birliği de bu olay üzerine dijital medya hesabından destek açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Bilimsel gerçekleri ve toplum sağlığını savunmaktan asla vazgeçmeyen Pandemi Çalışma Grubumuzun üyesi Prof. Dr. Esin Şenol’a dönük saldırılara karşı birlikte mücadele edeceğimizi vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

TTB ayrıca; daha önce yayınlanan ve 39 uzmanlık derneği ile 51 Tabip Odası’nın imza attığı “Saldırılara Karşı Bilimin ve Bilim İnsanlarının Yanındayız” başlıklı açıklamaya da yer verdi. Ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bilimsel hiçbir temeli olmayan, bilimsel verileri çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan aşı karşıtlığı ideolojisinin taraftarları, pandeminin başından itibaren özellikle Prof. Dr. Esin Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı hedef alarak, uzun zamandır sürdürdükleri taciz ve tehdit içerikli saldırılarını son dönemde yoğunlaştırmıştır. Herkes bilmelidir ki toplum sağlığı için gecesini gündüzüne katan bilim insanları asla yalnız değildir. Aşı karşıtlığı üzerinden bilimsel bilgiyi yok sayan, bilgi kirliliği yaratarak toplumda aşı tereddüdüne neden olan ve halk sağlığını tehdit eden bu yaklaşım, son olarak aşı etkinliğine dair yürütülmüş bir çalışmada da görülebileceği üzere1 bir ülkede sadece Aralık 2020-Eylül 2021 arasında 18 yaşının üstünde 27 milyon insanın hastalıktan, 1,6 milyon insanın hastaneye yatıştan ve 235 bin insanın Covıd-19 ilişkili ölümden aşı ile korunabildiği gerçeğini reddederek hakikati bulanıklaştırmaktadır. Türk Tabipleri Birliği olarak bilim insanlarına yapılan bu saldırıları kınıyor, bilimin ve bilim insanlarının yanında olduğumuzu çok güçlü bir şekilde ifade ediyoruz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir