Tunçdemir: Mesele, Alevileri asimile etmek, oyuna gelmemek lazım

PİRHA-Alevi aktivist Songül Tunçdemir, iktidarın organize ettiği Hacıbektaş Gençlik Kampı ile Kerbela gezisiyle ilgili olarak “Mesele Alevilik değil. “Alevileri nasıl asimile ederiz?” telaşındalar. Niyetleri belli. Bu oyuna gelmemek lazım” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 400 Alevi genci için ağustos ayında yapılacağı duyurulan “Hacıbektaş Gençlik Kampı” ile 300 dedenin aralık ayında Kerbela’ya götürülme programına ilişkin Alevi aktivist Songül Tunçdemir, PİRHA’ya konuştu. Alevilerin taleplerini hatırlatan Tunçdemir, “Niyetleri belli. Bu oyuna gelmemek lazım” dedi.

“YOLUNU GERÇEKTEN DÜŞÜNEN ALEVİLERİN OYUNA GELMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Sözlerine “Alevilerin talepleri apaçık ortada zaten” diyerek başlayan Tunçdemir, bakanlıklar tarafından finanse edilen iki programa tepki gösterdi. Tunçdemir şunları söyledi:

“30-35 yıldır biz temel taleplerimizi söylüyoruz. Siyasi iktidarın da karşımıza her gün yeni bir asimilasyon politikasıyla çıktığını gözlemliyoruz. Bu duruma şaşırmadık. Alevileri düşündükleri bir şey yok. Yani mesele Alevilik değil. Hepimiz bu konuda hemfikiriz. “Alevileri nasıl asimile ederiz?” telaşındalar. Cemevlerinin ziyaret edilmesi, İçişleri Bakanlığı danışmanının bir kilo çimento gibi maddiyata dayalı şeylerle tavlamaya çalışması bunu gösteriyor.

Yolunu gerçekten düşünen Alevilerin oyuna gelmeyeceğini düşünüyorum. Bu programlara dahil olup da kendisine “Alevi” diyenleri de kınıyorum. Gideceklerse de Alevi kimlikleriyle gitmemeliler. O dedeler de dahil artık onlar yoldan çıkmışlardır. Gençlerin zaten bir suçu yok. Bilinçlendirmek lazım aslında. Son derece samimiyetsiz ve kurnazca asimile etmek için kılı kırk yaran bir tutum içerisindeler. Gerçekten samimi olan dedeler gitmiyor zaten. Benim çocuğumu götürebilirler mi? Hayır. Kimi götürüyorlar? Gerçekten asimile olmuş Alevilerin çocuklarını götürüyorlar. Bunu da Alevilik adına yapıyorlar. Orada Alevi erkanını, felsefesini öğretecek halleri yok. Niyetleri belli. Bu oyuna gelmemek lazım.”

Barış KOP – Berfin YILDIZ / BALIKESİR

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir