Tutsak yakını: Herkes Adalet Nöbeti’ne destek vermeli

İZMİR – Tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti’ne ilişkin konuşan Naciye Güçlü, herkesin bu eylemlere destek vermesi gerektiğini belirterek, hasta tutsakların bırakılması gerektiğini söyledi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması ve tüm cezaevlerinde koşullarının düzeltilmesi talebiyle tutsak yakınlarının İzmir’de 12 Şubat’tan bu yana başlatmış oldukları Adalet Nöbeti devam ediyor. Şakran Cezaevi’nde bulunan Özgür Güçlü’nün annesi Naciye Güçlü, cezaevlerindeki hasta tutsaklar ve Adelet Nöbetleri’ne ilişkin konuştu.

Reşit olmayan çocuğa gizli tanık ifadesiyle 30 yıl ceza

11 yıldır cezaevinde olan oğlu Özgür’ün 18 yaşına girdikten 2 gün sonra gözaltına alındığını, 2 yıl sonra mahkemeye çıkarıldığını belirtti. Şu anda Şakran T-2 No’lu Cezaevi’nde kalan oğlunun davasına bakan mahkeme heyetinin ilk kararının 60 yıl hapis cezası olduğunu belirten Naciye, “Üzerinde gizli tanık ifadesi vardı başka da bir delil yoktu. Tanık SEGBİS’le katıldı. Daha önce anlattığına benzememesine rağmen avukatlar ‘iki sene sonra nasıl tanıyabildin’ diye sorduğunda tanık ‘belki rengi değişmiştir’ dedi. Sonra AİHM’ye başvurduk mahkeme hakimi ve birkaç kişi cemaat örgütlenmesi içinde oldukları için tutuklandılar. Sonra Anayasa Mahkemesi’nde karar bozuldu 30 yıla indi cezası” dedi.

İnfazı yakılanlar serbest bırakılsın

Cezaevine sürekli gittiklerini belirten Naciye, “Görüşlerde konuşamıyoruz bile. Orada da baskı var. Görüşlerde sesimizi çıkarsak orada ona disiplin cezası verirler diye korkuyoruz. Her şeye disiplin cezası veriyorlar. Zaten defalarca disiplin cezası aldı. Tahliyesi gelenlere pişmanlık dayatıyorlar. Oysa artık tahliye hakkı gelmiş. Fettah adında bir arkadaşı var oğlumun 10 yıl cezası bitmiş ama 6 aydır infazını yaktılar. Cezası bitenleri bırakmıyorlar. Zana adlı arkadaşını 6 ay bırakmadılar. İnfazı yakılanların salınmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Adaletin bağımsız olması gerekir’

Adalet Nöbeti’ne rahatsız olduğu için katılamadığını ancak desteklediğini belirten Naciye, “Ben böbrek hastasıyım eşim diyaliz hastası. Asarlık’ta oturuyoruz gidip gelmek çok zor oluyor bize, bu nedenle katılamıyoruz. Abdullah Ece’yi katlettiler. Yaşı 73 yaşındaki hastayı salmadılar. Neden? Oğlumun diş hastanesine gitmesi lazım ama hastaneye göndermiyorlar. 3 ay sonraya gün vermişler. Dünyada adalet mi var? Adaletin üzerine pençelerini koymuşlar, zorbalık yapıyorlar. Adaletin bağımsız olması gerekir. Ağır hastaların salınması gerekir” dedi.

‘Adalet annelerin sokağa çıkmasıyla sağlanır’

Adaletin annelerin sokağa çıkmasıyla sağlanabileceğini belirten Naciye “40 yıldır bu zulüm var. Ne kadar zulüm etseler de bir gün başaracağız. 20 yıldan sonra iktidarın sonu gelecek. Anneler bile cezaevinde. Elini yargının üzerinden çekse yargı daha adil karar verirdi. Artık hastalar dışarıda tedavi olsun ailelerinin yanında olsun” ifadelerini kullandı.

‘Herkes destek vermeli’

Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti’ne destek vermesi gerektiğini belirten Naciye, “Bir gün herkesin başına da gelebilir. Sadece tutsak yakınları değil tüm anneler babalar dışarı çıkmalı. Sadece Kürtler değil herkes destek vermeli” şeklinde konuştu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir