Tutuklu yakınları ATK önünde: Yargıda çifte standart uygulanıyor

DİYARBAKIR – Çevik Bir’in tahliye edilmesiyle yargıda çifte standardın uygulandığını belirten tutuklu yakınları, “Hak, hukuk varsa, eşit olmalı. Hasta tutuklular serbest bırakılsın” diye seslendi.

Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için Adalet Nöbeti’ni 261’inci gününde sürdüren aileler, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde bir araya geldi. Eyleme, Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üye ve yöneticileri de destek verdi.

‘KANUNLAR UYGULANSIN’

28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan dönemin Genelkurmay 2’nci Başkanı Çevik Bir’in tahliye edilmesiyle yargıda çifte standart uygulandığını belirten tutuklu yakını İnci Güler, “Kanunlar herkese eşit uygulanmalı. Tutuklulara adil davransınlar. Hak, hukuk varsa, eşit olmalı. Hasta tutuklular serbest bırakılsın, tedavi edilsin. Devletin bu zulmüne son verilmeli. Bu adalet sistemini kabul etmiyoruz” dedi.

Ailelerin eylemi, “Bijî berxwedana zindanan” (Yaşasın zindan direnişi) sloganıyla sona erdi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir