Tutuklu yakınları: Ölümler olmasın diye eyleme destek verin

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 255 gündür Adalet Nöbeti eylemini sürdüren aileler, farklı ölümlerin yaşanmaması için tüm tutuklu yakınlarına destek çağrısı yaptı.

Yoğun hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinde şüpheli ölümler artıyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre 2022 yılının ilk yedi ayında 40 tutuklu yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin 15’i şüpheli ölüm olarak raporda yer aldı. 22 Temmuz’da Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde Kadri Ekici şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 3 gün sonra da Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde Mehmet Yılmaz şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Cezaevlerindeki ölümlere karşı herhangi bir adım atılmazken, hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması amacıyla çeşitli kentlerde sürdürülen Adalet Nöbeti eylemleri sürüyor. Diyarbakır’daki 255 gündür eylemlerini sürdüren aileler, cezaevlerindeki ölümlerin “ortak mücadeleyle” durdurulabileceğini ifade etti.

KARARLILIK VURGUSU

Hasta tutuklu Abdulselam Güler’in kız kardeşi İnci Güler, 255 gündür hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için mücadele verdiklerini ifade etti. Güler, tutukluların üzerindeki baskıların, işkencelerin son bulması için nöbette olduklarına işaret ederek, “Taleplerimiz yerine gelene kadar da sürdüreceğiz” dedi.

TUTUKLU YAKINLARINA ÇAĞRI

Ağır hasta tutuklu Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan, cezaevlerinde çıkan her tabutun canlarını daha da yaktığını belirtti. Boltan, “Artık cezaevlerinde tutukluların tabutları dışarı çıkmasın. Buna izin vermeyelim. Tutuklulara yapılanlara karşı, tutuklu yakınları ve halk ayağa kalkmalı. Tutuklulara uygulanan zulme son verilmesi için tutuklu yakınlarının bize destek vermesi lazım. Ancak bu şekilde ölümlerin önünde durabiliriz” çağrısı yaptı.

‘KORKUYLA UYUYORUZ’

Hasta tutuklu Hamdusena Ada’nın ablası Reşahat Ada ise, cezaevlerinde ölümlerin yaşanmasını istemediklerini vurguladı. Ada, “Artık geceleri korkuyla uyuyoruz. Hasta tutuklulara ilaç vermiyorlar, çoğu tutuklu bu yüzden hayatını kaybediyor. Çağrımız halkadır; Halk buna karşı çıksın. Tutuklulara karşı zulüm olmasın diye adalet eylemimize devam edeceğiz, tutuklularımıza sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir