Yüksekova’da bir yayla yasağı daha: Koyunlar yayladan çıkarıldı

HAKKARİ – Yüksekova ilçesinin Xirvate beldesine bağlı birçok yaylada çobanların koyunları otlatması yasaklanırken hayvanlar yaylalardan çıkarıldı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Xirvate (Büyükçiftlik) beldesinde bulunan Meydan Belek, Zoma Heleyîse ve Çil Kaniya yaylalara girişin dün öğle saatleri itibarıyla yasaklandığı belirtildi. Edinilen bilgilere göre, yaylaların hakim tepelerinde bulunan askeri üs bölgesindeki askerlerin, yaylalardaki tüm çobanları yanlarına çağırarak, yaylara girişin yasaklandığını ve bir daha koyunların otlatılması için “yasaklı bölgelere” götürülmemesi için uyardığı öğrenildi.

‘Hayvanlarımız telef olacak’

İsmini vermek istemeyen, köyde yaşayan ve çobanlık yapan yurttaşlardan biri uygulanan yasağa tepki göstererek, “Koyunlarımızı otlattığımız yaylamız dün askerler tarafından yasaklandı. Şuan ot biçme zamanı. Hayvanları otlatacağımız hiçbir yer yok. Belde de bulunan tarlarda otlatamayız. Çünkü orada otlattığımız andan itibaren kış aylarında hayvanlarımıza verebileceğimiz besin olmayacak. Yayla olmadığı sürece hayvanlarımız telef olacak. Lütfen bize yardımcı olsunlar ve bizi zor durumda bırakmasınlar” dedi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir