‘Abdullah Öcalan özgürleşirse herkes özgürleşir’

İSTANBUL – HDP’nin “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” mitingine katılarak tecridin kaldırılması taleplerini dile getiren kadınlar, “Halkın önderinden haber almak istiyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 7 Ağustos’ta İstanbul Kartal Meydanı’nda “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” şiarı ile düzenlediği miting binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Mitingde öne çıkan önemli taleplerden biri de 17 aydır kendisinden haber alınmayan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması oldu.

Miting alanında Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması yönündeki taleplerini dile getiren kadınlar, Abdullah Öcalan’ın barışın anahtarı olduğunu söyleyerek tecrit kaldırılıncaya kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

‘Halkın önderinden haber almak istiyoruz’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecritten dolayı bir yılı aşkın süredir haber alınamadığını ifade eden Adile Azizoğlu, kadınlar olarak haber alamama durumundan rahatsız olduklarını belirtti. Adile, “Abdullah Öcalan’ı sahipleniyoruz. Sayın Abdullah Öcalan’dan haber alamamak bizi gerçekten rahatsız ediyor. Bu tecridi kınıyoruz. Halkın önderinden haber almak istiyoruz. Abdullah Öcalan’ın sesinin dünyaya yayılmasından korkuyorlar. 7’den 70’e bütün Kürt halkından korkuyorlar. Bizim varlığımız onları korkuyor” dedi.

‘Abdullah Öcalan özgür olursa barış olur’

Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasının olumlu gelişmeleri de beraberinde getireceğini vurgulayan Adile, “Abdullah Öcalan özgür olursa barış olur. Kürt halkı başta olmak üzere tüm insanlar için iyi bir şey olur. Bir kadın olarak bu tecridi kabul etmiyorum. Tecrit kaldırılana kadar mücadele edeceğiz onun için buradayız. Özgürlüğümüze kavuşana kadar mücadele edeceğiz. Tecridin kaldırılmasını ve hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Abdullah Öcalan’la görüş gerçekleştirilmeli’

Abdullah Öcalan’la görüşmelerin sağlanması gerektiğini vurgulayan Nezime Dan da, Abdullah Öcalan’ı görmek istediklerini belirtti. Nezime, “Zulüm, zorbalık yeter artık. Abdullah Öcalan’la neden görüşülmüyor? Akrabaları, kardeşleri, herkes onun yanına giderek görüş gerçekleştirebilmeli. Abdullah Öcalan konuşursa barış olur. Barış, barış, barış. Bütün dünya yaşananları duysun. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Mücadeleyi bırakmıyoruz. Birlik istiyoruz. Cezaevindekilerin serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Abdullah Öcalan özgürleşirse herkes özgür olur’

Ayten Dinç ise, Abdullah Öcalan’ın halkının özgürlüğü için mücadele ettiğini dile getirdi. Ayten, “Abdullah Öcalan halkı için cezaevine. Devlet Kürtlere zulüm yapıyor, bu şekilde baskı altına almaya çalışıyor. Abdullah Öcalan özgür olursa savaş o zaman biter. Yıllarca bedel verdik. Abdullah Öcalan serbest bırakılırsa herkes özgür olur” diyerek yaşanan savaşların asıl çözümünün Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünde olduğuna dikkat çekti.

‘Barışın anahtarı Abdullah Öcalan’

Abdullah Öcalan üzerinden uygulanan tecrit politikasının yanlış olduğunu aktaran Yeter Yılmaz, bir an önce ondan haber alınması gerektiğini söyledi. Yeter, şu ifadeleri kullandı: “Tecride karşıyız, istemiyoruz. O yüzden buradayız. Yaşıyor mu, öğrenmek istiyoruz. Abdullah Öcalan Kürt halkının lideri. Bu şekilde Kürtleri bastırmak istiyorlar. Kürt halkını yok sayıyorlar. Abdullah Öcalan Kürt halkının bu ülkede kardeşçe yaşamasını, kimsenin ölmemesini istedi. Biz de onun yolundayız. Barış istiyoruz, kardeşlik istiyoruz. Barışın anahtarı Abdullah Öcalan’dır” dedi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir