Afganistanlı kadınlar için zincir oluşturdular: Yanınızdayız

İSTANBUL – TJA öncülüğünde kadınlar, “Nan kar azadî” ve “Jin jîyan azadî” şiarları ile kadın zinciri oluşturarak, Afganistanlı kadınların direnişine dikkat çekti. Kadınlar, Afganistanlı kadınların mücadelesinde, yanlarında oldukları mesajını verdi.

Tevgera Jinên Azad (TJA)öncülüğünde, “Nan kar azadî” ve “Jin jîyan azadî” şiarları ile İstanbul’da Avcılar Meydanı’nda kadın zinciri oluşturarak Afganistanlı kadınların direnişine dikkat çekmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Oluşturulan zincire barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Marmara Eşsözcüsü Dilber Demir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. Zincirde “Nan kar azadî Jin jîyan azadî” pankartı açılırken kadınlar ellerinde Aysel Tuğluk’un, Afganistanlı kadınların fotoğraflarını ve “Jin jiyan azadi”, “Nan kar azadi”, “Bıjı yekıtıya jınan”, ”Yaşasın kadın dayanışması” yazılı dövizleri taşıdı. Kadınlar, “Aysel Tuğluk irademizdir”, “Bıjı tekoşina jinan”, “Nan kar azadî” ve “Jin jîyan azadî” sloganlarını attı.

Direnen kadınların hikayeleri okundu

İlk olarak DAİŞ tarafından Şengal’de kaçırılan ve işkence edilen Êzidî kadının kadının hikayesi, ardından Taliban’ın Afganistan’ı işgal etmesinden sonra kadınların yaşadıklarına dair bir hikayeye, devamında Vida Movahed’ın beyaz bayrak sallayarak sesini yükselttiği için tutuklanmasına dair hikaye okundu. Eylemde son olarak Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevinde tutulan demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekildi.

‘Kadınlar zılgıtlarıyla, cesaretleriyle direndi’

Açıkalmayı ise TJA aktivisti Helin Keskin okudu. İlk olarak 21’inci yüzyılda büyüyen kadın dayanışmasına dikkat çeken Helin, kadınların hapsedilmeye çalışıldığı duvarları yıktığını ifade etti. Helin, “Kadınların baharı olan arap baharı, Faslı, Filistinli Cezayirli, Ürdünlü, Lübnanlı, Mısırlı ve Yemenli kadınların direnişi, 21.yüzyılın kaderini müjdelemektedir. Yine Ortadoğu kadınlarına cesaret ve ilham veren Rojava kadın devrimi bu yüzyıla Kürt kadınların armağanıdır. DAİŞ çetelerinin her türlü şiddetine maruz kalan istismar, kaybedilme, tecavüz, pazarlarda köle olarak satılmaya kadar tüm vahşetleri yaşayan Êzidî kadınlar Ortadoğu’da kadınlara dayatılmaya çalışılan yaşamın en somut örneğidir. Kölece tüm yaşamı reddeden kadınlar, zılgıtlarıyla, cesaretleriyle direnmişlerdir. Demokratik bir yeni yaşamın inşasında öncü güç olarak yer almışlardır” dedi.

‘Afganistan’da kadınlar herşeye rağmen mücadele ediyor’

ABd desteğiyle Taliban’ın ülkede hükümeti yeniden ele geçirmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Helin, Taliban’ın ilk olarak kadın ve çocukları hedef aldığını kaydetti. Helin, “20 yıl boyunca kendi halkına karşı savaş yürüten Taliban rejimi, kadınları burkaya hapsetti, kadınların ve kız çocukların eğitim alma ve siyasete katılma haklarını engelledi. Kadınların sağlık hizmetine erişimini zorlaştırdı, kamusal alanda konuşan, gülen kadınlar cezalandırıldı. Kadınlar, şeriate uygun davranmadığı için recmedildi, idam edildi. Okula gitmek isteyen kız çocukları kezzapla yakıldı. Afganistan’da kadınlar yıllardır, sadece haklarını savunmakla kalmayıp köktendinciliğe, işgale, savaşa karşı da mücadele ediyor” diye belirtti.

‘Ortadoğulu kadınların sesine ses olacağız’

Afganistanlı kadınların tüm kadınlara seslenerek adalet mücadelesini büyütmelerini istediğine işaret eden Helin, Kürt kadınlar olarak yıllardır otoriter ve totaliter rejimlere karşı mücadele verdiklerini söyledi. Kadınların bu çağrısına ses verdiklerini dile getiren Helin, son olarak şu ifadeleri kullandı: “40 yıldır süren savaş ve şiddet politikalarına karşı mücadele veriyoruz. Sürgün ediliyor, öldürülüyor, cezaevlerine atılıyoruz. Bu rejimi tanıyoruz. Taraflar binlerce yıldır aynı. Kadınlar, bıkmadan usanmadan binlerce yıldır barbarlığa ve otoriterliğe karşı mücadeleyi örgütlüyor. Bugün direnişin sembollerinden olan Afgan kadınların mücadelesini selamlıyor ve direnişimizin aynı kökten beslendiğini söylüyoruz. Düşman olduğumuz zihniyet de, sürdürdüğümüz mücadele de ortak. Ortadoğulu kadınların sesine ses olacağımızı ve bu sesi büyüteceğimzii duyuruyoruz.”

Açıklama sloganlarla son buldu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir