Dede Musa Kazım Engin: Büyük tehlikeyi uyarıyorum!

PİRHA – Dede Musa Kazım Engin, İçişleri Bakanlığının 81 ilin valisine genelge göndererek Muharrem ayındaki oruç açma lokmalarına dahil olunması yönündeki istemini eleştirdi.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valisine genelge göndererek Yas-ı Matem ayındaki oruç açma programlarına katılım sağlanmasını istedi. Söz konusu genelgeye tepki gecikmedi. Kureyşan Ocağı evladı Musa Kazım Engin ABF, ADFE, AKD, PSAKD ve HBAKV Genel Başkanlıklarına çağrıda bulunarak “Büyük tehlikeyi uyarıyorum” dedi.

Dede Musa Kazım Engin, “Alevi-Bektaşi kurumlarına ve özellikle cemevlerine karşı bir süredir İçişleri Bakanı danışmanı eliyle yürütülen gizli görüşmeler artık operasyonel bir noktaya ulaşmıştır” ifadelerini kullandı. “Hiçbirinizin samimiyetinden zerrece şüphe duymadan büyük tehlikeyi görmenizi rica ediyorum” diyen Musa Kazım Engin, yazılı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“ALEVİ ASİMİLASYONUNDA SONA GELMİŞTİR”

“Artık tüm cemevlerini zaptu rapt altına almak için düğmeye basılmıştır. Bu sürecin artarak devam edeceğini öngörüyor ve muharrem başlamadan en geniş katılımla örneğin ABF ve ADFE ve HBVAKV bağlı tüm şubelerin yönetim kurullarının katılımı ile Ankara’da bir basın açıklaması yapılmasını öneriyorum. Bu açıklamada devletin, Alevi kurumlarına ve cemevlerine yönelik ‘manipülasyon ve gizli baskı içeren’ bu uygulamasından vazgeçmesi gerektiği, Alevilerin hak ve talepleri bir kez daha yüksek sesle açık ve net olarak anlatılmalıdır.

Kurum genel merkezlerinden birer kişi ile bir komisyon kurularak metin hazırlanmalıdır.

Her kurum Genel Merkezler düzeyinde karar alarak hiç bir muharrem oruç açma ve aşureye devlet ricalinden kimseyi çağırmamalı, gelen tekliflerin reddedileceği şimdiden ilân edilmelidir.

ABF Yol ve Erkân Kurulu geçtiğimiz günlerde yaptığı talihsiz ve yasakçı açıklama ile bugün geldiğimiz noktadan önemli ölçüde sorumludur. ABF yönetimi seçimini yapmış, yeni yönetim kurulunu belirlemiştir.

ABF’ye bağlı önceki dönemde oluşturulan tüm kurulların da otomatikman fesih olunması gerekmektedir. Gerekirse olağanüstü bir toplantı ile yeni bir Yol ve Erkân Kurulu oluşturulmalıdır.

Anlaşılan O’dur ki, Devlet ve Diyanet artık Alevi asimilasyonunda sona gelmiştir. Bu çabalara direkt veya dolaylı destek olan, Yol’a zarar veren kim olursa olsun net bir şekilde teşhir ve tecrit edilmelidir.

Zaman eğri zamandır,

Zaman doğru durma zamanıdır,

Zaman dik durma zamanıdır!

Aşk ile!”

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir