‘Oy kaybeden AKP-MHP savaş politikasına sarıldı’

MERSİN – Türkiye’nin saldırılarında sivillerin katledilmesine tepki gösteren HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, oy kaybeden AKP-MHP’nin savaş politikasına sarıldığını belirtirken, EMEP İl Başkanı Yusuf Kaya ise, “Savaşı değil, barışı tesis etmeliyiz” dedi.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Zap, Avaşîn ve Metina’ya yönelik saldırıları devam ederken, 20 Temmuz’da Zaxo ilçesine bağlı Perex köyüne Türkiye’nin yaptığı top atışları sonucunda piknik yapan biri bebek 9 kişi katledildi, 22 kişi de yaralandı. Birçok çevreden katliama tepkiler gelirken, Türkiye saldırılarını hem Federe Kürdistan Bölgesi hem de Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı sürdürüyor.
Türkiye’nin saldırılarına tepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, AKP-MHP’nin oy kaybetmesi sonucu savaş politikası üzerinden milliyetçiliği tırmandırmayı hedeflediğine değindi.

‘DIŞARIDA SAVAŞ İÇERİDE BASKI’

Türkiye’nin krizler dönemi yaşadığını ifade eden HDP İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, iktidarın yaşanan krizlerle birlikte dışarıda savaş politikasıyla içeride muhalefeti susturmaya çalıştığını kaydetti. Sarıyıldız, “Türkiye’de sıkışan AKP-MHP iktidarı savaş politikasıyla birlikte milliyetçiliği tırmandırmak istiyor. Oy kaybeden AKP-MHP savaş politikasına sarılıyor. AKP-MHP ne yaparsa yapsın, kaybedecektir. Geçmişten bugüne kadar savaş politikasına başvuran tüm iktidarlar kaybetmiştir” dedi. Zaxo saldırısında sorumluların bir an önce yargılanması gerektiğini belirten Sarıyıldız, Zaxo’nun Roboski’nin devamı olduğunu, Roboski’deki cezasızlık politikası sonucu bu katliamın yaşandığını, bu durumların yaşanmaması için yargısal sürecin tam anlamıyla işletilmesi gerektiğini ifade etti.

‘DÜNYADA BARIŞ VE DEMOKRASİ’

Zaxo’da yaşanan saldırıyı kınayan EMEP İl Başkanı Yusuf Kaya ise, savaşla birlikte insanlığa karşı suç işlendiğini söyledi. Suriye ve Irak’ta tüm devletler çekilmediği sürece bölgede katliamlar yaşanmaya devam edecek. Dünyada barışı ve demokrasinin inşa edilmesini savunduklarını ifade eden Kaya, Ortadoğu’da barışın sağlanması için orada yaşayanların kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesiyle olacağını kaydetti. Kapitalist sistemin dünya halkların barış içinde yaşamasının olanaklarını tümünü ortadan kaldırdığını ifade eden Kaya, “Bizler savaşı değil, barışı tesis etmeliyiz. Ülkemiz açısından savaş politikalarından vazgeçmemiz gerekiyor. Bunun içinde NATO’dan ayrılmak ve içerideki tüm üsleri kapatmak ve dışarıda tüm askerleri geri çekmemiz gerekiyor. Parti olarak bizler bunu savunuyoruz. Hem durum bütçenin savaşa harcanmasının önünü engeller hem de barış ve demokrasi gelişir” şeklinde konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir