‘Êzidî kadınlar özgür düşünceyle kendini yeniden yarattı’

HABER MERKEZİ – Kadın Konferansı’nda DAİŞ saldırılarında yaşananları anlatan Êzidî Necat Babir Xelef, “Yaşananlardan sonra kadınlar özgür düşünceyle kendini yeniden yarattı” dedi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Kadın Katliamıyla İlgili (Êzidi Kadınlar) Irak Uluslararası Kadın Konferansı “Şengal katliamına karşı özgür kadın iradesiyle mücadele ediyoruz” şiarıyla bir konferans düzenledi. TAJÊ (Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi) ortaklığıyla düzenlenen konferansa, yüzü aşkın kadın katıldı. “3 Ağustos 2014 Katliamında Saldırıların Düzeyi ve Kadınların Yeniden Direnişi” başlıklı ikinci oturumunda konuşan Halepçe Belediye Başkanı Kuwêstan Ekrem Ferec, katliamların kadın ve toplum üzerindeki etkisine dikkat çekti. Ferec, Halepçe katliamını hatırlatarak, “Şu an bile kimyasal silah saldırılarından dolayı birçok toplumsal, psikolojik ve çevresel sorunlar yaşanıyor. Umut ediyorum ki Şengal halkının ve kadınlarının yaşadığı soykırım, Halepçe katliamı gibi kulak ardı edilmez” dedi.

FERMANDA YAŞANANLAR

DAİŞ’in Şengal’e yönelik 3 Ağustos 2014 tarihli soykırım saldırılarında yaşananları anlatan Êzidî Necat Babir Xelef, “Bizler 600 kadındık ve DAİŞ çetelerinin eline esir düştük. Elimizde birçok çocukla beraber bizi götürdüler. Kadınların o durumda yaşadıkları anlatılamaz. Yaşananlar çok acıydı, DAİŞ çeteleri eliyle kadınlar satılıyordu ve erkekler onlar arasında tercih yapıyordu. Erkek kardeşim ve kızım hala kayıp. Kadınların ve Şengal halkının iradesi anlatılandan daha fazla kırıldı. Yaşananlardan sonra kadınlar özgür düşünceyle kendini yeniden yarattı” şeklinde konuştu.

KADINLARIN ÖNCÜLÜĞÜ

TAJÊ Dış İlişkiler Sorumlusu Seham Dexil Reşo, DAİŞ saldırılarıyla Êzidi halkının yok edilmek istendiğini ifade ederek, “Kadınlar, Şengal Özerk Yönetimi ve kadın özerkliği için öncülük yapıyor” dedi.

Konferanstaki “Irak’ta katliamların sebebi ve kadın kırımı” başlıklı 3’üncü oturumda konuşan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Zeynep Murat, Kürt kadınlarının yeni bir yaşamı inşa ettiğini belirtti.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir