Fransız vekiller: Özerk Yönetimi tanıyın, uçuşa yasak bölge ilan edin

HABER MERKEZİ – 102 Fransız parlamenter, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ortadoğu’nun istikrarı ve Avrupa’nın güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirterek, Kuzey ve Doğu Suriye’nin statüsünün tanınması ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesini istedi.

Fransa’da Komünist Partisi üyesi Senator Laurence Cohen’in inisiyatifiyle değişik partilerden 102 parlamenter, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditlerine dair ortak bir deklarasyon yayınlandı. Fransız senatör ve vekiller, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş sırasında Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da küresel yoğunluk ve uluslararası basının sessizliğinden faydalanarak, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlere karşı bir saldırı planı içinde olduğuna dikkat çekti.

DEMOKRATİK SİSTEM VURGUSU

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından kontrol edilen bölgelerde, savaşın yol açtığı korkunç koşullara rağmen Kürt, Arap, Asur-Keldani, Ermeni ve tüm halkların bir arada yaşadığına dikkat çekilen deklarasyonda, “Onlar demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem örgütlemeye çalışmaktadırlar. Onlar, halklarla kalıcı bir diyalog içinde barışı inşa etmek için savaşıyorlar” denildi.

‘BATILI ÜLKELER SESSİZ KALMAMALI’

Türkiye’nin 2019’da Grê Spî ve Serêkaniyê’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırının hatırlatıldığı deklarasyonda, “Türk ordusunun savaş suçları ve ihlallerine karşı batılı ülkeler artık gözlerini kapatmamalıdırlar” çağrısı yapıldı. Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) DAİŞ’e karşı mücadelesinin uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığına dikkat çekilen deklarasyonda, “Bu durum bir kesimi değil, hepimizi ilgilendiriyor ve Erdoğan’ın ordusunun Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırmasına izin vermemeliyiz. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından kontrol edilen bölgelerde binlerce cihatçı çete üyesinin gözaltına alındığını unutmayalım. Erdoğan’a Suriye’nin kuzey bölgesine yönelik yeni bir işgal operasyonu için yeşil ışık yakılması, bölgenin istikrarsızlaşması ve Avrupa’nın güvenliği için ciddi bir tehdit anlamına gelecektir” ifadelerine yer verildi.

‘ÖZERK YÖNETİMİN STATÜSÜ TANINMALI’

Avrupa topraklarında bulunan Kürt aktivistler ile Kürt kurumlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgu yapılan deklarasyonda, “Bizler Fransa’daki değişik siyasi görüşten parlamenterler olarak Erdoğan’ın savaş politikasını kınıyor ve Avrupalı liderlere ve yetkililere onun yıldırmalarına boyun eğmemeleri çağrısında bulunuyoruz” diye kaydedildi.

Suriye’nin kuzeyinin uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve Suriye Kürtlerini uluslararası koruma altına alması için Avrupa Birliği üye devletleri ile Fransa’yı “BM Güvenlik Konseyi’nde gerekli prosedürleri başlatmaya davet eden parlamenter, bölgenin kalıcı bir çözüme kavuşması için Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin statüsünün uluslararası merciiler tarafından tanınmasını talep etti.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir