Görevini başarıyla tamamladı

“Çocuklarımla birlikte Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne evimi açtığımda amacımız; Kürt halkının kaderini değiştirmekti” diyen baba Hisên Yusif, kızı Jiyan Tolhildan’ın sorumluluk sahibi bir insan olduğunu anlattı.

DAİŞ’e karşı mücadelede en ön saflarda, komuta düzeyinde mücadele eden ve yenilgiye uğratan kadınlardan Jiyan Tolhildan (Selma Yusif) iki mücadele arkadaşıyla birlikte Türk devleti tarafından 22 Temmuz’da Qamişlo’da katledildi.

Yurtsever bir ailede doğdu

Rojava Devrimi’nin ve Kuzey-Doğu Suriye’nin sembol kadınları arasında yer alan Jiyan Tolhildan, 1980 yılında Türk devletinin işgali altındaki Efrîn’nin Reco ilçesine bağlı Memala köyünde doğdu. Tolhildan, 10 çocuklu yurtsever bir ailede büyüdü.

Kürdistan Özgürlük Hareketi ideolojisini, mücadelesini, kendisi de hareketin bir üyesi olan babasından öğrendi. Aileden Kürdistan özgürlük mücadelesine atılan ilk kişi kardeşi Ali oldu. Ali, 2005 yılında şehit düştü.

Komplo sonrası mücadeleye atıldı

Jiyan Tolhildan, Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komployla esaret altına alındığı 1999 yılında katıldı. Tolhildan, o dönemdeki katılımıyla faşist güçlere direnişin sürdüğü mesajını vermek istedi.

Jiyan Tolhildan’ın ailesi, 2018 yılında işgalci Türk devletinin saldırıları ve işgali nedeniyle köyü terk ederek, Halep’in Şêxmeqsûd mahallesine yerleşti.

‘Amacımız kaderi değiştirmekti’

Kızı şehit Jiyan Tolhildan’ı anlatan baba Hisên Yusif, ”Ülkeyi kurtarmak kutsal bir görevdir, sonunda en değerli şeyleri feda etmemiz gerekir” diyerek şöyle devam etti: “Çocuklarımla birlikte Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne evimi açmak istediğimde, amacımız Kürt halkının kaderini değiştirmekti. Pek çok baskı ve zorluk gördük. 1980’den bu yana verilen mücadele, çocuklarımızı ve torunlarımızı zulümden kurtarmak içindir. Kızım Jiyan, bu amaçla Kürdistan şehitleri kervanına katıldı.”

MIHEMED EBDO / ANHA-HALEP

Yeni Özgür Politika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir