Tekman’da halk buluşması: Saldırılara sessiz kalan herkes ortaktır

ERZURUM- Tekman’da halk buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Rojava’ya yönelik saldırılara değinerek, “Bu saldırıya sessiz kalan herkes bunun ortağı olacaktır” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Çevirme/Xelil Axa Mahallesi’nde “Sömürgeciliğe karşı toplumsal özgürlük” şiarıyla düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Buluşma; HDP, DTK, BDP başta olmak üzere birçok kurum temsilcisi ile yüzlerce kişi katıldı. Çadırların kurulduğu alana birçok ilçeden sabah saatlerinde gelen yüzlerce kişi çalınan müzik eşliğinde halaya durdu. Piknik alanında bir araya halk ardından BDP Eş Genel Başkanı Aydeniz’i karşıladı.

‘SESSİZ KALAN BU SALDIRILARA ORTAKTIR’

Şölende konuşan Aydeniz, Kürt halkının her zaman özgürlüğü, toprağı, dili ve kültürü için mücadele ettiğini belirterek, 15 Ağustos’u kutladı. Aydeniz, “Bugün, Kürtlerin önünde varlık yokluk mücadelesi var. AKP-MHP iktidarı dört parçada Kürt halkını yok etmek üzerine bir politika yürütüyor. Savaşla ayakta kalmaya çalışan bu iktidar, gücünü sömürgeci politikalardan alıyor. İktidar, Kürt halkına düşmanlık yaparak ayakta kalmanın hesaplarını yapıyor. Son 4 aydır bir saldırı yaparak Kürtlerin statülerini ortadan kaldırmak istiyor. Halkımız buna izin vermeyecek ve direnecektir. Halkımız direndikçe Maxmur’u, Şengal’i bombalıyorlar. Sadece bombalamıyor, bunun yanında kimyasal silahlarla saldırıyorlar. Buna da egemen güçler sessiz kalıyor. İnsan haklarını savunduğunu iddia edenler buna sessiz kaldığı için bu suça ortaktırlar” dedi.

SINIR ÖTESİ VE ROJAVA’YA SALDIRILAR

Sınır ötesi ve sınır içi operasyonları başarısızlıkla sonuçlanan iktidarın şimdi de yeni planlar yaptığını söyleyen Aydeniz, “İktidar, şimdi yeni planlara yöneliyor ve Rojava’ya saldırmak istiyorlar. Rojava’da kadınlar başta olmak üzere halkımız insanlık onurunu savundular. Ama iktidar, kendi bekasını korumak için saldırı düzenlemek istiyor. Bu saldırıya sessiz kalan herkes bunun ortağı olacaktır. Nasıl Efrin ve diğer yerleri çetelere teslim ettilerse bugün Rojava’nın tamamını da çetelere teslim etmek istiyorlar. Çünkü bunlar yeniden İŞİD’i diriltmek istiyorlar. Kürtler, Kobanê’de nasıl direndiyse yine bu saldırılara karşı tek bir güç olarak direnecektir. Kürtleri statüsüz bırakmak isteyenlere sesleniyoruz; bunu başaramayacaksınız ve Kürtler mücadelelerine ara vermeden sonuna kadar savunacaktır. Bu savaştan vazgeçin ve Kürtlerin statüsünü tanıyın. Ne kadar savaş o kadar kriz ve demokrasinin yok olması anlamına geliyor” diye konuştu.

‘ARKADAŞLARIMIZ KÜRT DÜŞMANLIĞI SONUCU KATLEDİLDİ’

Cezaevlerinde yaşanan ölümlere değinen Aydeniz, “Son 6 ayda 48 arkadaşımız, son bir haftada 3 arkadaşımız cezaevinde katledildiler. Bu arkadaşlarımız Kürt düşmanlığı sonucu katledildiler. İktidar bu ölümlerin en baş sorumlusudur. Tüm cezaevlerini Diyarbakır zindanına çevirmek isteyenlere sesleniyoruz; siz bunu yaptıkça arkadaşlarımız Mazlum Doğan, Kemal Pir gibi direnecekler” diye belirtti.

‘TEK MUHATAP ÖCALAN’DIR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Aydeniz, “Tecrit İmralı’da başladı ama her yer tecrit altına alındı. Çözüm; tecrit, kayyım ve öldürme değildir. Bu zulümle hiçbir sorun çözülmez. Çözüm; Sayın Öcalan’dır. Halkımız, geleceği için sürekli mücadele içerisinde olacak ve partilerini sahiplenecektir. Tüm tecrit, kayyım, tutuklama ve diğer politikalarına karşı direneceğiz. Bu sorunların tamamı Kürt sorunun çözülmemesinden kaynaklıdır. Kürt sorununu çözmek istiyorsanız birinci ve tek muhatap Sayın Öcalan’dır. Bunun için İmralı’nın kapılarını açın” ifadelerini kullandı.

Aydeniz’in konuşmasının ardından yüzlerce çalınan müzik eşliğinde halaya durdu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir