TGC’den tutsak Kürt gazetecilere ödül

TGC’nin Basın Özgürlüğü Ödülleri töreninde “Kişi Dalı”nda tutuklu 16 Kürt gazeteciye ödül verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından 1989 yılından bu yana verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri, 22 Temmuz’da TGC Basın Müzesi’nde yapılan törenle sahiplerine verildi. 16 Haziran tarihinde tutuklanan Kürt gazeteciler Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ile Zeynel Abidin Bulut, ‘Kişi Dalı’ ödülüne layık görüldü.

Düzenlenen törende ödülü teslim alan TGC Amed Temsilcisi Faruk Balıkçı, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) yöneticilerinden Hakkı Boltan’a ödülü verdi.
Ödül plaketini veren Balıkçı, tutuklanan 16 gazeteci adına TGC’nin dayanışma amacıyla verdiği ödülü önemli bulduğunu söyledi, “Her şeyden önce gazetecilerin tutuklanmasını, düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak görüyoruz. Bu gazetecilerin de tüm tutuklamalara rağmen Kürt bölgelerinde verdikleri bu mücadeleden dolayı, gazeteciliklerini hiçbir zaman korkmadan, çekinmeden devam ettirmeleri nedeniyle takdir ediyoruz” dedi.
Boltan, “Bu ödülün arkadaşlarımızın adına almak beni onure ediyor. Bu ödül için TGC’ye teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ANFNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir