‘Türkiye 2016’dan bu yana kadınları SİHA’larla hedef alıyor’

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Eyn Îsa saldırısını kınayan Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, “Başta ABD olmak üzere Uluslararası Koalisyon ve uluslararası toplum bu saldırının sorumlusudur” dedi.

Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) dün Eyn Îsa’da Til Semen Kampı yakınlarında bir aracı hedef alması sonucu İç Güvenlik Güçleri’nin 4 üyesi yaşamını yitirdi. Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Türkiye’nin saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Uluslararası kanunlar ihlal edildi

Saldırıların kınandığı açıklamada, “Türk devleti halklara yaptığı tarihi düşmanlıkla tanınıyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki bileşenlere dönük suçlarına köy ve şehirleri bombalayarak devam ediyor. Türk devleti 2016 yılından bu yana Suriye krizine müdahale ettiğinden bu yana yurttaşları ve kadınları SİHA’larla hedef alıyor. 28 Temmuz 2022’de sonucu İç Güvenlik Güçleri’nin 4 üyesinin içinde bulunduğu araç SİHA tarafından hedef alındı. Saldırıda 4 üye şehit düştü. Bu insanlık değerlerinin ve bütün uluslararası kanunların ihlalidir” denildi.

Kamuoyuna çağrı

Meclis açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Türk devleti, yaşamını insanlığı ve bölge halklarını savunmaya adamış şahsiyetlere dönük suç işlemeye devam ediyor. Başta ABD olmak üzere Uluslararası Koalisyon ve uluslararası toplum bu saldırının sorumlusudur. Teröre karşı mücadele eden öncüler Türk devletinin büyük hedefi haline geldi. Uluslararası topluma Türk devletinin işlediği suçlara karşı sorumluklarını yerine getirmesi çağrısı yapıyoruz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir